Komputery, budynki, klimatyzacje serwerów, a także pomieszczenia biurowe pracowników – to wszystko nierzadko wymaga bardzo dużej przestrzeni. Często dużo większej, niż mogłoby się pozornie wydawać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile tak naprawdę może zajmować cała infrastruktura pojedynczego data center, sprawdź poniższe zestawienie.

10. Next Generation Data – 7 hektarów

NGD jest położone w Wielkiej Brytanii, choć 10 na świecie, w Europie pozostaje największym data center. Wewnątrz znajduje się 20 tysięcy racków. NGD jest centrum skalowalnym. Może dostarczyć określoną pojemność, a następnie poszerzyć ją bez żadnych problemów. Lokalizacja spełnia wszystkie brytyjskie standardy w zakresie przechowywania danych. To też centrum o bardzo dużej mocy. Co ważne, jest zasilane odnawialnymi źródłami energii. Bez trudu obsłuży nie tylko firmy, ale również miasta.

9. QTS Metro – 8 hektarów

To centrum znajduje się w Atlancie, w stanie Georgia. Budynki, dziś już wyremontowane i przebudowane w większości, zostały postawione w 1954 roku. To czyni amerykańskie centrum nie tylko jednym z największych, ale też najstarszych na świecie. Centrum obsługuje wszystkie największy chmury obliczeniowe na świecie.

8. Tulip – 9 hektarów

Tulip mieści się w indyjskim Bangalore. Przez długi czas było największym kompleksem tego typu w Azji. Projekt tego budynku w większości zaprojektowali inżynierowie IBM, stąd jest on podobny do centrów obsługiwanych przez technologicznego giganta.

7. Lakeside Technology Center – 10 hektarów

LTC również znajduje się w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Chicago w stanie Illinois. Jego właścicielem jest firma Digital Realty Trust, która obsługuje takie firmy, jak Facebook, IBM, a także CenturyLink. To jedno z najmniej awaryjnych centrów danych, szczególnie w zakresie źródeł energii. Znajdują się tam 53 generatory prądu, które wykluczają brak dostępu do danych z powodu blackoutów.

6. Microsoft – 11 hektarów

Microsoft oczywiście ma sporo serwerów na całym świecie, również pod wodą, o czym pisaliśmy jakiś czas temu. Jednak to, które znajduje się w West Des Moines, w stanie Iowa, jest największym data center firmy. Nie wiadomo, ile kosztowało wybudowanie całego kompleksu, jednak zanim MS rozpoczął pracę, szacował, że centrum w Des Moines pochłonie od 1,5 do 2,5 mld dolarów.

5. Utah Data Center – 14 hektarów

Jego prawdziwa nazwa to Intelligence Community Comprehensive National Cybersecurity Initiative Data Center. Jednak z uwagi na jej trudność, a także położenie, centrum zlokalizowane w Bluffdale, w stanie Utah, najczęściej określa się nazwą kraju. 14 hektarów to dużo, ale ta przestrzeń nie dziwi, kiedy weźmiemy pod uwagę, że centrum potrafi pomieścić 12 eksabajtów. To jest trylion bajtów, choć wygodniej wyobrazić sobie to jako 1000×1000 terabajtów, z uwagi na popularność 1TB dysków w dużej części komputerów osobistych.

4. DFT Data Center – 15 hektarów

DFT Data Center znajduje się w Ashburn w Virginii. Na cały kompleks składa się 6 budynków, z których wszystkie należą do firmy DuPont. Jest to jeden z największych koncernów chemicznych na świecie, a z jego wynalazków, jak teflon i lycra, korzystają ludzie na całym świecie. DuPont ma też oddziały w wielu państwach, nic więc dziwnego, że firma na własne potrzeby wymaga naprawdę wyśrubowanych parametrów, jeśli chodzi o centra, gdzie przechowuje dane.

3. Switch SuperNAP – 32 hektary

O ile o poprzednich lokalizacjach w tym zestawieniu można jeszcze powiedzieć, że wiele się od siebie nie różnią, jeśli chodzi o zajmowany obszar, o tyle SuperNAP Switcha stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Centrum zajmuje aż 32 hektary w Las Vegas. Przez całe lata to ono było największym centrum danych na świecie. Mimo tak pokaźnych rozmiarów, jest to również bardzo zielone centrum – w 100 proc. wykorzystuje energię odnawialną. 

2. Range International Information Hub – 58 hektarów

To jest centrum, przez które Tulip spadł z pierwszego miejsca na kontynencie azjatyckim. RIIH mieści się w Langfang we wschodnich Chinach. Zostało zbudowane z powodu coraz większych potrzeb chińskiej gospodarki w zakresie przechowywania danych, a także istniejącego w Państwie Środka izolacjonizmu, który sprawia, że kraj w tym, a także w wielu innych aspektach, musi być samowystarczalny.

1. The Citadel – 67 hektarów

Firma Switch postanowiła pokonać samą siebie tworząc kolejne największe data center na świecie. Cytadela mieści się w Tahoe Reno w Nevadzie. Co ciekawe, jest położona niedaleko Gigafactory firmy Tesla, w związku z czym będzie centrum wykorzystującym energię słoneczną pochodzącą z jednej z 4 fabryk firmy Elona Muska.

Wszystkie te budynki wymagają bardzo potężnych instalacji chłodniczych, które zapewnią odpowiednią klimatyzację przemysłową (szczególnie klimatyzację precyzyjną) maszynom, a także klimatyzację komfortu pracującym tam ludziom.