Tel-Air2

Klimatyzacja precyzyjna Stulz serii Tel-Air 2 to dedykowane, przemysłowe urządzenia, które służą jako klimatyzacja pomieszczeń telekomunikacyjnych, a także kontenerów telekomunikacyjnych. Ich moc chłodnicza zawiera się w przedziale od 4 do 12 kW. Dzięki temu, że urządzenie montowane jest w całości wewnątrz, jest ono zabezpieczone. To szczególnie istotne na tych obszarach, na których można spotkać się z wandalizmem. Dodatkowo, sposób montowania urządzeń serii TelAir2 sprawia, że nie generują hałasu (a więc nie ma żadnych przeciwwskazań, by montować je w zabudowie mieszkaniowej), a także sprawia, że są one osłonięte od czynników zewnętrznych.

W celu zminimalizowania zużycia energii poprzez system klimatyzacji, możliwe jest wykorzystanie free-coolingu. Jest to opcja dodatkowa, która umożliwia chłodzenie pomieszczenia powietrzem zewnętrznym. Można ją wykorzystywać zawsze wtedy, kiedy temperatury otoczenia są niższe od temperatury zadanej. Wystarczy otworzyć przepustnicę i ominąć kosztowne chłodzenie za pomocą sprężarki.

Urządzenia wyposażone są w awaryjne zasilanie 48V DC (w większości przypadków dostępne w kontenerach telekomunikacyjnych) dla podtrzymania minimalnych temperatur na obiekcie poprzez nawiew powietrza zewnętrznego w momencie braku zasilania podstawowego.

Wyposażenie standardowe urządzeń TelAir2:

  • Automatyczny restart po powrocie zasilania
  • Filtr klasy EU4
  • Płynnie regulowane wentylatory skraplacza i parownika

Wyposażenie opcjonalne urządzeń TelAir2:

  • Free-cooling
  • Nagrzewnica elektryczna
  • Soft-start kompresora
  • Interfejs RS-485 dla systemów BMS
  • Protokoły komunikacyjne Modbus, http, snmp

Urządzenia serii TelAir 2 są dostępne z nawiewem do góry, lub do dołu. Możliwe jest też skorzystanie z wersji energooszczędnej – z nawiewem wyporowym. Nawiew do góry, czyli uplfow, oznacza, że powietrze jest pobierane częścią przednią, następnie chłodzone i wypuszczane górą. Można też podłączyć urządzenia Stulz do kanału. Wówczas ominie się mieszanie schłodzonego powietrza z innym. Nawiew do dołu pobiera powietrze z góry i wypuszcza wprost w podłogę techniczną. Nawiew wyporowy polega na powolnym wypuszczaniu chłodnego powietrza nad podłogą. Niewielkie tempo sprawia, że powietrze to gromadzi się i jest zasysane przez wentylatory wbudowane w racki. Urządzenia z nawiewem wyporowym działają nieco ciszej, a przy tym są wydajniejsze.