Free-Air

Broszura informacyjna Stulz Free-Air en

Animacja prezentująca działanie urządzeń FreeAir

Jeśli już posiadasz klimatyzację w pomieszczeniu telekomunikacyjnym, jednak nie jest to klimatyzacja precyzyjna, a klimatyzacja komfortu, to urządzenie Free Air marki Stulz jest dla ciebie. Free Air jest autonomicznym systemem free-coolingu, czyli chłodzenia swobodnego. Dzięki niemu możesz znacząco obniżyć koszty klimatyzacji w kontenerze telekomunikacyjnym. Moc chłodnicza urządzeń Free Air to 3,5 lub 6 kW. Urządzenia montuje się na zewnętrznej ścianie pomieszczenia lub kontenera chłodniczego.

Urządzenia Free-Air są gotowe do pracy już pierwszego dnia. Wynika to z prostoty instalacji – zarówno mechanicznej, jak i elektrycznej. Free Air łatwo integrują się z urządzeniami klimatyzacji komfortu, nie tylko w kwestii instalacji, ale również dalszej regulacji działania całego systemu klimatyzacyjnego.

Chłodzenie swobodne (free-cooling) w urządzeniach Free-Air

Free-cooling pozwala na obniżenie ogólnych kosztów eksploatacji urządzeń klimatyzacyjnych. Przede wszystkim dlatego, że chłodzenie w tym systemie odbywa się z wykorzystaniem nawiewu powietrza zewnętrznego. Urządzenia wyposażone we free-cooling działają wówczas, kiedy temperatura zewnętrzna jest niższa, niż temperatura zadana w konkretnym pomieszczeniu. Tym samym chłodniejsze miesiące nie wymagają pracy energochłonnej sprężarki. Drugą zaletą korzystania z free-coolingu jest to, że pozwala wydłużyć ogólny czas funkcjonowania urządzenia klimatyzacyjnego dzięki temu, że nie jest ono eksploatowane w pełni przez cały czas. 

Urządzenia Free Air są wyposażone w zasilanie awaryjne 48V DC, które jest dostępne w większości kontenerów telekomunikacyjnych. Oznacza to, że awaria zasilania podstawowego nie sprawia, że urządzenie przestanie działać. Cały czas podtrzymuje ono minimalne temperatury dzięki nawiewowi powietrza zewnętrznego.

Klimatyzatory Free Air posiadają wentylatory EC o regulowanej prędkości obrotowej. Za sprawą dostępu z przodu, urządzenia można konserwować w łatwy sposób. Wykorzystują one filtry G4, a także alarmują o ich zabrudzeniu.

Sprawdź też pozostałe urządzenia do chłodzenia pomieszczeń telekomunikacyjnych marki Stulz – Tel-Air 2, Wall-Air i Split-Air.