Agregaty wody lodowej

Stulz Agregaty wody lodowej

Wykorzystywanie agregatów wody lodowej umożliwia odprowadzanie ciepła z cieczy, a także dystrybucja powietrza bądź cieczy (zależnie od rodzaju urządzenia) o niskich temperaturach. Agregaty wody lodowej stosuje się przede wszystkim do utrzymywania procesów technologicznych w klimatyzacji precyzyjnej, zazwyczaj w data center i jako klimatyzację serwerowni, a także w klimatyzacji przemysłowej. Wszystko dzięki temu, że umożliwiają utrzymanie dokładnie ustalonych parametrów powietrza. Agregaty w naszej ofercie, to CyberCool 2 marki Stulz, które można stosować w średnich i dużych pomieszczeniach technicznych. Co bardzo istotne, urządzenia te konstruowane są we współpracy z klientem, więc zawsze odpowiadają potrzebom danego pomieszczenia, niezależnie od tego, czy chodzi o odpowiednią jakość powietrza w zakładzie przemysłowym, czy też o klimatyzację do serwerowni.

Działanie agregatów wody lodowej

Wykorzystanie wody w agregatach jako czynnika chłodniczego, jest tańszą w eksploatacji, choć bardziej kosztowną w montażu, alternatywą dla freonów. Woda lodowa, którą wytwarza chiller, przechodzi do wentylatorowych wymienników ciepła, lub innych urządzeń końcowych. A ciecz ogrzana wewnątrz tychże, z powrotem wraca do agregatu. Wewnętrzne urządzenia odbierające chłód, wykorzystują instalację hydrauliczną budynku. Rozwiązania klimatyzacyjne wykorzystujące agregaty wody lodowej mogą być scentralizowane – z jednym agregatem, bądź zdecentralizowane – z wieloma. Jednak jest to uzależnione raczej od potrzeb procesów technologicznych w danym przemyśle.

Rodzaje agregatów wody lodowej

Wśród urządzeń dostępnych na rynku, możemy wyróżnić agregaty wody lodowej ze względu na medium, które chłodzi skraplacz. Może to być chłodzenie powietrzem, bądź chłodzenie wodą. Agregaty wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem, są zazwyczaj instalowane na zewnątrz budynku, w pojedynczym bloku, w którym znajduje się zarówno skraplacz, jak i pozostałe części agregatu. Choć możliwe jest również rozwiązanie ze skraplaczem zdalnym – wówczas tylko on znajduje się na zewnątrz budynku. Jest ono często pożądane ze względu na wysoką efektywność działań, jednak nie jest pozbawione wad – w obiegu zwiększa się objętość czynnika chłodniczego, a sama instalacja całości jest bardziej kosztowna. W agregatach ze skraplaczem, który jest chłodzony cieczą, a więc wodą, lub roztworem wodnym glikolu. Woda lub roztwór glikolu są potem schładzane w wymienniku instalowanym na zewnątrz budynku. Co ważne, w tym wypadku nie ma znaczenia odległość pomiędzy wymiennikiem i agregatem, więc ma on zastosowanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zachowanie określonego dystansu uwarunkowanego ograniczeniami instalacji.