Klimatyzacja biurowa

Czas letnich upałów może źle wpływać na wydajność pracy osób przebywających w biurach, czemu dowodzą liczne badania. Właśnie dlatego niezbędne jest to, by utrzymać odpowiednią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach biurowych. Dzięki temu, klimatyzacja biurowa, podobnie jak klimatyzacja komfortu, będzie wpływała korzystnie zarówna na samopoczucie, jak i jakość pracy pracowników. Co nie pozostaje bez znaczenia, w biurach bardzo często wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty elektroniczne. One również pracują najlepiej – i najdłużej – wówczas, gdy temperatury są na odpowiednim poziomie.

Właśnie dlatego nasza firma Klimatech, z siedzibą w Gliwicach, zajmuje się montowaniem i serwisowaniem urządzeń klimatyzacji biurowej. Na rynku działamy od 1991 roku, więc nasze wieloletnie doświadczenie w połączeniu ze sprzętem najwyższej jakości sprawia, że świadczone przez nas usługi w zakresie klimatyzowania pomieszczeń biurowych, są gwarancją niezawodności i zadowolenia. Tym bardziej, że klimatyzacja biurowa to – obok klimatyzacji przemysłowej i klimatyzacji serwerowni – nasza specjalność.

Jaki klimatyzator wybrać do biura?

Urządzenia, które najlepiej sprawdzają się w budynkach biurowych, to klimatyzatory Daikin. Są one świetną bazą do tego, by tworzyć zintegrowane układy klimatyzacji. Co bardzo istotne, Daikin ma w swojej ofercie klimatyzatory ze zmienną objętością czynnika chłodniczego, czyli Daikin VRV. Są to systemy polecane do wykorzystywania w biurach, ponieważ są energooszczędne, a przy tym niezwykle skalowalne, bo do jednej zewnętrznej jednostki, można podpiąć aż 64 jednostki wewnętrzne. To te ostatnie wskazują niezbędny dla nich poziom wydajności, zużywając tylko tyle energii, ile potrzebują.

klimatyzacja do biura daikin vrv

Oszczędności w wyniku korzystania ze zintegrowanych układów klimatyzacji Daikin wyglądają następująco:
Grzanie i chłodzenie – oszczędność do 15% w porównaniu z tradycyjnymi systemami, a przy tym klimatyzatory biurowe Daikin zapewniają cichą pracę, co przekłada się na komfort pracowników
Rozdział powietrza za pomocą kurtyn powietrznych pozwala oszczędzić 72% w porównaniu z elektryczną kurtyną powietrzną
Podgrzewanie wody do użytku codziennego może przynieść aż 17% oszczędności w porównaniu z kotłami gazowymi
Dzięki niższemu zapotrzebowaniu na chłodzenie i odgrzewanie, koszty wentylacji mogą obniżyć się nawet o 40%.

klimatyzacja biurowa daikinPrzy mniejszych budynkach biurowych, warto rozważyć montaż klimatyzatorów Daikin split i Daikin multi-split. Pierwsze z nich to układy składający się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Drugie – z jednej zewnętrznej i z maksymalnie 9 jednostek wewnętrznych. W związku z tym, wybór systemu klimatyzacji biurowej powinien być uzależniony od liczby pomieszczeń w budynkach, ale również od ich przeznaczenia i rozmiaru.

Jaki system klimatyzacji do biura?

Wydajnym, ekonomicznym i optymalnym pod względem wizualnym jest klimatyzacja do biura kanałowa. Kanały są ukryte w suficie i ścianach, a na widoku są jedynie wyloty doprowadzające chłód do wnętrza. Takie rozwiązania zwykle są już uwzględnione w projekcie budynku. W starszych biurowcach stosuje się zwykle klimatyzatory typu split i multisplit. 

Równie popularną opcją są urządzenia ścienne, kasetonowe i podłogowo-sufitowe. Trzeba zaznaczyć, że systemy klimatyzacji oparte na dwóch jednostkach – zewnętrznej i wewnętrznej, są przede wszystkim skuteczne, ciche i mają atrakcyjny design. Jedną z możliwości jest też cichy przenośny klimatyzator do biura. 

Co ile przegląd klimatyzacji w biurze?

Generalne zalecenia specjalistów mówią, że klimatyzację do biura najlepiej serwisować, czyli dokonywać jej przeglądu dwa razy do roku. Z reguły dochodzi do tego w okresie wiosennym na przełomie marca i kwietnia oraz w okresie jesiennym, na przykład w październiku. Klimatyzator do biura musi zapewniać optymalne warunki dla ludzi zgromadzonych w budynku. Aktualnie trudno wyobrazić sobie biurowiec bez takiego sprzętu. Montaż klimatyzacji w biurze na ogół jest uwzględniony już w projekcie, kiedy mowa o nowo powstałych miejscach. W naszej ofercie znajdziesz m.in. klimatyzator kasetonowy Rotenso Tenji, który daje możliwość zaprogramowania czasu pracy, a sterowanie jednostką jest intuicyjne. Urządzenie jest wyposażone w ekologiczny czynnik chłodniczy R32. 

Jak korzystać z klimatyzacji w biurze?

Klimatyzacji w biurze powinno używać się w sposób rozsądny. Oznacza to, że temperatura nie może być ani za niska, ani za wysoka. Ma to znaczenie ze względu na komfort i przede wszystkim zdrowie ludzi zgromadzonych wewnątrz. Optymalna temperatura nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza, a także przekraczać 28 stopni Celsjusza. Jaka jest natomiast idealna wartość? Uznaje się, że jest to około 22 stopni Celsjusza. Klimatyzator do biura musi być też intuicyjny w obsłudze. Dużym udogodnieniem jest pilot zdalnego sterowania lub moduł sterujący. Jeśli chodzi o sterowanie za pośrednictwem aplikacji, sieci lokalnej lub internetu, polecamy klimatyzator Daikin Ururu Sarara. Jest on także wyposażony we wspomniany wcześniej pilot z wyświetlaczem LCD z podświetleniem, który dostarcza wszystkich niezbędnych informacji o parametrach pracy jednostki. 

Klimatyzacja do biura – koszt

Koszt klimatyzacji do biura jest uzależniony od rodzaju wybranej jednostki, jej parametrów i samego biura (powierzchni, okien, itd). Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości urządzenie, które jest objęte wieloletnią gwarancją. Nadal jednak trzeba pamiętać o regularnym serwisie, który często jest wymogiem producenta, aby gwarancję przedłużyć. Zachęcamy jednak do tego, żeby wybierać technologię nie tylko ze względu na cenę klimatyzatora do biura, ale też koszty jego eksploatacji. Co jeszcze jest ważne? Skuteczne oczyszczanie powietrza. Tutaj doskonale sprawdzi się Rotenso Imoto, czyli jednostka wyposażona w trzy filtry – Cold Nano iAIR, Silver Ion iAIR oraz antybakteryjny HEPA iAIR. Przepływ powietrza można w tym przypadku regulować zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie.

Przeczytaj także inne artykuły: