Najważniejszy moment w historii klimatyzacji nastąpił wtedy, kiedy niezbędne okazało się zabezpieczenie funkcjonowania drukarki przed nadmierną wilgocią. Dlatego też klimatyzacja przemysłowa to pierwsza klimatyzacja w dzisiejszym rozumieniu – czyli nie tylko, jako regulatora temperatury, ale również wilgotności i szybkości powietrza. Dzięki niej procesy technologiczne przebiegają najefektywniej i gwarantują najlepszą jakość produktu końcowego, niezależnie od tego, czy potrzebują określonej, stałej, temperatury, czy konkretnej wilgotności. Istotne jest również to, by przy zachowaniu najlepszych parametrów dla wszystkich urządzeń produkcyjnych, zadbać o klimatyzację komfortu dla osób, jeśli pracują wewnątrz danego pomieszczenia. W ramach klimatyzacji przeznaczonej dla przemysłu, możemy dodatkowo wyszczególnić klimatyzację precyzyjną, a także klimatyzację do pomieszczeń serwerowni.

O ile w poprzednich artykułach odpowiadaliśmy na pytania o zasadność zakupu i montażu klimatyzacji do domu i klimatyzacji biurowej, o tyle w przypadku zakładów przemysłowych panuje zgoda co do tego, że klimatyzowanie pomieszczeń, zarówno w zakresie klimatyzacji przemysłu, jak i klimatyzacji komfortu, jest niezbędne. Dlatego też dziś skupimy się na tym, jakie rozwiązania wybrać, żeby zapanować nad parametrami powierza wewnątrz budynków zakładu. Choć, oczywiście, trudno o odpowiedź, która uwzględni charakterystykę wszystkich możliwych branż. Dlatego, w przypadku specyficznych potrzeb, skontaktuj się z nami, w celu dobrania takich urządzeń klimatyzacyjnych, które najlepiej na nie odpowiedzą.

Klimatyzacja dla zakładów przemysłowych

Spośród dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie klimatyzowania w przemyśle, warto przyjrzeć się ofercie marki Stulz-Cosmotec. Jej produkty są dedykowane potrzebom industrialnym. Są to chłodziarki na ściany szaf automatyki, a także rozdzielni, o bardzo dużej mocy chłodniczej. Mniejsze urządzenia marko możne montować bezpośrednio w rackach. W ramach dostępnych rozwiązań są również takie, jak Explosion Proof, które mogą pracować na obszarach zagrożonych wybuchem. Nie brakuje również klimatyzatorów pozwalających na miejscowe chłodzenie linii produkcyjnych. Stulz-Cosmotec w ofercie posiada też chłodziarki dla kontenerów telekomunikacyjnych.

cosmotec explosion proof
Cosmotec Explosion Proof

Rozwiązania klimatyzacji precyzyjnej

Szczególnie wrażliwe na zmiany parametrów powietrza, są urządzenia elektroniczne. Miejsca z bazami danych, czy laboratoria, nie mogłyby się obyć bez klimatyzacji precyzyjnej. Przechowywanie nośników z istotnymi informacjami, odczynników, a także innych rzeczy narażonych na zniszczenie z powodu nieodpowiedniej warunków środowiskowych, wymaga właściwych rozwiązań klimatyzacyjnych. Wskazują na to również producenci, którzy dostarczają informacje na temat tego, jaka temperatura, czy też wilgotność powietrza będzie najefektywniejsza. Osiągnięcie ich, a także całoroczne utrzymanie zapewni klimatyzacja precyzyjna. Najlepsze rozwiązania z tego segmentu dostarcza firma Stulz. Urządzenia CyberAir, a także Cyber Lab tej marki pracują przez cały rok, a jednocześnie korzystają z funkcji Free-Cooling, dzięki której obniżają koszty korzystając z zewnętrznego chłodu w okresie niskich temperatur. Ich modularna budowa umożliwia łatwą dalszą rozbudowę.

klimatyzacja stulz cyber air
CyberAir

Utrzymanie właściwych warunków w serwerowniach

Klimatyzacja serwerowni to szczególny przypadek klimatyzacji precyzyjnej, do której producenci przygotowują specjalne rozwiązania. Nic dziwnego – często od warunków panujących w tym jednym pomieszczeniu, zależne jest funkcjonowanie nie tylko sieci w pojedynczej firmie, ale również usług sieciowych udostępnianych innym podmiotom. W zakresie potrzeb serwerowni można również wykorzystywać rozwiązania firmy Stulz. Umożliwiają one chłodzenie serwerowni metodą odparowania, wodną, a także poprzez bezpośrednie odparowanie ze skraplaczem wodnym.