Klimatyzacja – jak właściwie działa i co nam gwarantuje?

Klimatyzacja znajduje zastosowanie w pomieszczeniach szczególnie w czasie upalnych dni. Wydawać mogłoby się, że jej praca polega jedynie na schładzaniu powietrza w miejscach, w których została zainstalowana. Tak naprawdę odpowiednio wykorzystywana klimatyzacja może pomóc nam nawet w walce z alergią. Urządzenia klimatyzacyjne mają za zadanie wymieniać, poprawić jakość, nawilżać powietrze i wentylować pomieszczenia, utrzymując przy tym temperaturę na stałym poziomie. Klimatyzator pobiera powietrze i poddaje je obróbce – schładza je i nawilża, następnie wypuszczając przez otwory. Wbrew przyjętej opinii, nowoczesne klimatyzacje nie tylko nie szkodzą zdrowiu, ale również dodatkowo pomagają w walce z alergią. Dzieje się tak, ponieważ wyposażone w specjalne filtry urządzenia klimatyzacyjne usuwają z powietrza kurz, roztocza, sierść zwierząt i pyłki kwiatowe. Jest to dowód na to, że umiejętne korzystanie z klimatyzacji sprawi, że przysłuży się ona ludzkiemu zdrowiu, należy jednak odpowiednio dbać o zamontowane w pomieszczeniu urządzenie.

Klimatyzacja gwarantuje optymalną temperaturę i wilgotność

Klimatyzacja sprawdza się doskonale gdy na zewnątrz panuje nieprzychylna ludziom temperatura. Latem, gdy za oknem czeka na nas upał, klimatyzatory gwarantują nam przyjemny chłodny podmuch, który zdecydowanie poprawia samopoczucie oraz komfort przebywania w takich pomieszczeniach. Powietrze ponadto także posiada odpowiedni poziom wilgotności, co ma bardzo duże znaczenie. Zimą przykładowo klimatyzacja poza funkcją ogrzewania powietrza, także reguluje odpowiednią wilgotność, zapobiega powstawaniu grzybów. Nie ma konieczności regularnego stosowania pochłaniaczy wilgoci, by poprawić jakość i komfort przebywania w takich pomieszczeniach. To wszystko przekłada się bezpośrednio na zdecydowanie bardziej pro-zdrowotne warunki, niż w miejscach, gdzie klimatyzacja nie jest zainstalowana.

Czym różni się klimatyzacja przemysłowa od tej stosowanej w domach i biurach?

Klimatyzacja stosowana w profesjonalnych pomieszczeniach, takich jak różnego rodzaju serwerownie różni się od tej, którą stosuje się w domach i tej, która znana jest jako klimatyzacja do biura. Podstawową funkcją klimatyzacji przemysłowej jest zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, istotne z punktu widzenia procesów produkcyjnych. Taki rodzaj urządzeń klimatyzacyjnych może składać się z pojedynczych elementów lub też z całych układów. Aspekt ten zależy w głównej mierze od wielkości pomieszczenia, na obszarze którego ma działać urządzenie. Jeżeli chodzi o klimatyzację serwerowni ma ona za zadanie stworzyć działającym w pomieszczeniu komputerom jak najlepsze niezbędne do ich poprawnego funkcjonowania warunki. Do prawidłowego działania wymaga ona ciągłego odbioru ciepła, które emitują pracujące wewnątrz pomieszczenia maszyny. W miejscach takich jak serwerownie, laboratoria, czy punkty telekomunikacyjne zazwyczaj stosuje się specjalne urządzenia klimatyzacyjne lub klimatyzację precyzyjną, które gwarantują wymaganą wówczas niezawodność i skuteczność w procesach schładzania powietrza. Jak się okazuje, w wielu pomieszczeniach niezbędne stają się urządzenia klimatyzacyjne, bez względu na to, czy wewnątrz pracują ludzie, czy też specjalistyczne maszyny. Szczególnym uznaniem w branży szczycą się firmy produkujące klimatyzatory zarówno domowe, jak i te przeznaczone do zastosowania w pomieszczeniach technicznych. Do marek tych zaliczają się Rotenso, Daikin i Stulz, które dzięki doświadczeniu w branży mogą zagwarantować skuteczność oferowanych urządzeń klimatyzacyjnych.