Klimatyzacja i ogrzewanie wydają się być odrębnymi procesami, z których każdy funkcjonuje oddzielnie i zaspakajany jest przez niezależne od siebie urządzenia. Obecnie nierzadko urządzenia klimatyzujące mają również funkcję grzania i tym samym kompleksowo zaspokoją nasze potrzeby zarówno chłodzenia w okresie letnim, jak i ogrzewania w chłodniejszych okresach. Można nazwać takie klimatyzatory „swoistymi pompami ciepła”. Wykorzystują one bowiem schemat działań: powietrze-powietrze jak przy wspomnianych pompach.

Warto przeczytać nasz artykuł „Klimatyzacja zimą? Jak najbardziej!

Jak działa klimatyzacja z ogrzewaniem?

Klimatyzacja z ogrzewaniem działa najprościej rzecz ujmując, jak lodówka czy wspomniana pompa ciepła. Wykorzystuje ona proces przepompowywania ciepła z powietrza jednej na drugą stronę, wypuszczając z jednej zimne powietrze, a z drugiej to ciepłe. Jeśli w klimatyzatorze dokonamy odwrócenia procesu chłodniczego, to zamiast procesu schłodzenia wewnątrz pomieszczeń, uzyskamy efekt dogrzania. Klimatyzator z ogrzewaniem typu split – jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone przewodami z czynnikiem roboczym – to więc najprostsza forma pompy ciepła. Klimatyzatory z ogrzewaniem najczęściej posiadają zawór umożliwiający odwrócenie obiegu chłodzenia.

Jakie są zalety zakupu klimatyzacji z funkcją ogrzewania? Co warto sprawdzić?

Klimatyzatory z funkcją ogrzewania sprawdzają się doskonale w okresie przejściowym, czyli jesiennym i wiosennym, wtedy gdy ogrzewanie główne jeszcze nie jest w pełni konieczne. Jest to doskonałe źródło uzupełniające ciepło, dające wysoki poziom komfortu bowiem:

– cechuje się cichą pracą;

– jest łatwe w uruchamianiu, sterowaniu i programowaniu (obsługa pilotem bądź panelem z interfejsem);

– jest estetycznie wykonane;

– nie wydziela spalin przy pracy, w 100% ekologiczne, nazywane również „zieloną alternatywą do ogrzewania”;

– daje odpowiednią jakość powietrza przechodzącego przez proces jego filtracji w klimatyzatorze;

– zapewnia efekt komfortu cieplnego, podniesienia temperatury w pomieszczeniu do satysfakcjonującej już w kilka minut;

– cechuje łatwość w utrzymaniu optymalnej i stabilnej temperatury;

– daje zdecydowanie niższe koszty – nawet o 50-60% – w stosunku do tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Przy zakupie klimatyzatora z funkcją ogrzewania należy wziąć pod lupę przede wszystkim zakres temperaturowy – chodzi o zewnętrzną temperaturę – przy jakiej klimatyzator może grzać efektywnie. Na ryku są klimatyzatory z funkcja grzania do -5 stopni Celsjusza, te do -15 stopni Celsjusza, ale są i takie z zakresem do aż -25 stopni Celsjusza. Warto w tym miejscu przypomnieć o zależności, iż wydajność klimatyzatora spada wraz z obniżeniem się temperatury zewnętrznej. Zmienia się wówczas tzw. wskaźnik COP – efektywności energetycznej. Przy zakupie klimatyzatora należy także zwrócić szczególną uwagę na parametr „pobór mocy” w trybie grzewczym np.: 900 W. Od tego bowiem parametru zależy obciążenie kosztowe naszego budżetu. Przyjmuje się, iż 1KW mocy grzewczej klimatyzatora odpowiada 10 m2 powierzchni.

Zobacz także: Klimatyzacja RotensoKlimatyzacja DaikinKlimatyzacja STULZKlimatyzacja biurowa