Klimatyzacja w serwerowni to jeden z kluczowych elementów wyposażenia. Przede wszystkim zapewnia optymalne warunki w pomieszczeniu technicznym, które muszą być dostosowane do czułych urządzeń, komputerów, umożliwiając im nieprzerwaną pracę. 

Z tego względu możesz zastanawiać się, w jakim miejscu najlepiej umieścić klimatyzator w serwerowni? Odpowiedź jest niejednoznaczna, ponieważ zależy od rodzaju urządzenia regulującego jakość i temperaturę powietrza. Te mogą być różne. Czasem wystarczy jednostka typu split, zwłaszcza przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię chłodniczą. Innym razem niezbędna będzie szafa klimatyzacji precyzyjnej. 

Gdzie umieścić klimatyzację w serwerowni?

Skupiając się na klimatyzacji precyzyjnej do serwerowni, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie wentylatorów pod podłogą techniczną. Dzięki temu uda się zminimalizować koszty eksploatacyjne, wynikające z wykorzystania urządzenia. Tutaj należy wspomnieć, że klimatyzacja serwerowni musi pracować ciągle. Z tego powodu konieczne jest uwzględnienie awaryjnego zasilania lub drugiej jednostki, która będzie pracować naprzemiennie z pierwszą. Układ pracy naprzemiennej inaczej określa się, jako redundantny. Klimatyzatory są połączone sterownikiem z zegarem. Po upływie ustawionego czasu dochodzi do przełączenia, które wiąże się z wyłączeniem jednej jednostki i uruchomieniem drugiej. 

Klimatyzacja typu split w serwerowni – gdzie umieścić?

Możliwe jest także wykorzystanie klimatyzacji typu split w serwerowni. Jest to urządzenie składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. To rozwiązanie jest dopuszczalne w pomieszczeniach technicznych o niewielkim zapotrzebowaniu na moc chłodniczą – do 180 W/m2. Nadal jednak zaleca się wykorzystanie dwóch klimatyzatorów na wypadek awarii jednego z nich. Na rynku dostępne są urządzenia naścienne i przypodłogowe. W zależności od wybranego modelu należy dobrać miejsce montażu, które będzie odpowiednio oddalone od jednostki zewnętrznej. 

Jakie urządzenie wybrać?

W naszej ofercie znajdziesz zarówno klimatyzację precyzyjną, jak i urządzenia typu split. Bazujemy na produktach marek takich jak Stulz, Daikin, czy Rotenso. Wszystkie z nich mogą pochwalić się wieloletnią obecnością na rynku i bogatym doświadczeniem w branży. Jeśli chodzi o klimatyzację do serwerowni, której wentylatory EC możesz umieścić pod podwójną podłogą, polecamy rozwiązania z serii CyberAir 3 PRO DX. Ta propozycja pozwala na etapowe rozbudowanie instalacji. Co więcej, umożliwia całkowitą kontrolę parametrów powietrza – temperatury, nawilżenia i osuszenia. To jednak nie wszystkie możliwości klimatyzacji z tej serii. Wśród naszych usług znajdziesz też montaż i serwis klimatyzatorów z zachowaniem pełnego profesjonalizmu. Nasi specjaliści wesprą Cię w znalezieniu odpowiedniej jednostki, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb Twojego data-center.