Pojęcie klimatyzacja jest intuicyjnie używane i rozumiane, dlatego też mogłoby się wydawać, że jest ono całkowicie jasne. Jest jednak nieco inaczej. Obecnie, w języku potocznym, mianem klimatyzacji określa się jedynie sam proces chłodzenia. Nie jest to jednak pełne wyjaśnienie tej definicji, ponieważ profesjonalna klimatyzacja ma zdecydowanie więcej zadań do spełnienia. Urządzenia klimatyzacyjne pozwalają na stałe utrzymywanie odpowiedniego mikroklimatu w danym pomieszczeniu, co oznacza utrzymywanie wszystkich wymaganych parametrów, takich jak temperatura, wilgotność oraz czystość powietrza. Krótko mówiąc, klimatyzacja poprawia jakość powietrza, które znajduje się w zamkniętych pomieszczeniach, a nie tylko pomaga regulować wysokość temperatury. Zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza jest bardzo istotne ze względów higienicznych, jak również z powodu utrzymania dogodnych warunków pracy i samopoczucia osób korzystających z tych pomieszczeń. Ponadto ma to również istotne znacznie ze względów technologicznych, ponieważ wiele sprzętów i urządzeń elektronicznych jest bardzo czułych na warunki, w jakich się znajduje. Niewłaściwe parametry powietrza mogę doprowadzić do uszkodzenia czułych urządzeń, stąd rolą klimatyzacji jest także m.in. takim sytuacjom zapobiegać.

Rodzaje i zastosowanie

Ze względu na fakt, że coraz więcej osób indywidualnych, jak i firm decyduje się na zainstalowanie u siebie urządzeń klimatyzacyjnych, stworzony został ich pewien bardzo podstawowy podział ze względu na cel klimatyzowania pomieszczenia. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest podział na klimatyzację komfortu i klimatyzację przemysłową. Klimatyzacja komfortu ma główne za zadanie zapewnić odpowiednie warunki do pracy osobom korzystającym z klimatyzowanych pomieszczeń. Oznacza to, że użytkownicy danych pomieszczeń nie powinni odczuwać ani zimna, ani ciepła- temperatura powietrza powinna być optymalna dla wszystkich, tak, by żadna osoba nie odczuwała dyskomfortu. Jest ona najczęściej wykorzystywana w obiektach komercyjnych, gdzie gromadzi się większą ilość osób, często są to biurowce, gastronomia, hotele, obiekty wielkopowierzchniowe, itd. Klimatyzacja zyskuje jednak coraz więcej fanów wśród osób prywatnych, którzy zamawiają takie rozwiązania dla swoich domów, by poprawić jakość powietrza oraz komfort. Jednym z najpopularniejszych producentów tego rodzaju klimatyzacji jest japońska firma Daikin. Kolejnym rodzajem jest klimatyzacja przemysłowa, która stosowana jest najczęściej w zakładach przemysłowych, gdzie proces produkcji może odbywać się wyłącznie przy zachowaniu właściwego poziomu wilgotności i temperatury. Jej najważniejszym zadaniem, jest zagwarantowanie utrzymania optymalnej jakości powietrza, która jest wymagana do utrzymania ciągłości produkcji i pracy maszyn. Można tutaj wskazać popularny i często wykorzystywany rodzaj klimatyzacji, który nosi nazwę klimatyzacja precyzyjna. Daje ona możliwość utrzymywania z góry założonych parametrów powietrza z bardzo dużą dokładnością. Jest stosowana w miejscach, w których przechowywane są czułe i wrażliwe na otaczający je mikroklimat, urządzenia. W takim przypadku klimatyzacja musi spełniać bezpośrednio warunki, indywidualnie wskazane przez producentów poszczególnych maszyn. Do najlepszych producentów, oferujących profesjonalną klimatyzację precyzyjną należy niemiecka firma Stulz, która już od ponad 70 lat istnieje na rynku. Innym rodzajem klimatyzacji, który często jest wyróżniany to klimatyzacja do serwerowni, która jest ponadto bardzo złożona i zaawansowana technologicznie. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest ona w serwerowniach i centralach telefonicznych, w których znajdują się czułe urządzenia wymagające stałej temperatury, wilgotności oraz czystości powietrza.

Klimatyzacja dla firm i dla domu

W określonych pomieszczeniach, ze względu na procesy technologiczne, czy znajdujące się tam urządzenia, jak np. serwerownie czy hale produkcyjne, klimatyzacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Nikogo nie dziwią także urządzenia klimatyzacyjne w biurach czy centrach handlowych, jednak klimatyzacja w prywatnych domach nie jest aż tak bardzo popularna. Często można spotkać się z twierdzeniem, że jest to tylko fanaberia i zbyteczny wydatek. Prawda jest jednak taka, że odpowiednio dobrana i zamontowana klimatyzacja może w znaczącym stopniu poprawić jakość powietrza, a co za tym idzie zwiększyć komfort życia. Ponadto technologia urządzeń klimatyzacyjnych stale się rozwija, w związku z czym na rynku pojawiają się coraz nowsze i energooszczędne urządzenia, które doskonale nadają się do użytku prywatnego. Znanymi i cenionymi producentami klimatyzacji i automatyki dla systemów klimatyzacyjnych są np. marki takie jak Kieback&Peter oraz Rotenso. Specjalizują się one w tworzeniu urządzeń klimatyzacyjnych, które mogą być przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. W dzisiejszych czasach klimatyzacja to przede wszystkim rozwiązanie, które pozwala znacząco poprawić jakość powietrza i samopoczucie człowieka.