Centrum baz danych, serwerownie i klimatyzacje – Google ujawnia tajemnice

Google to znane na całym świecie, amerykańskie przedsiębiorstwo z branży informatycznej. Ich najbardziej rozpoznawalnym produktem, używanym na całym świecie jest wyszukiwarka internetowa. Google od zawsze twierdziło, że ich głównym celem jest skatalogowanie wszystkich dostępnych na świecie informacji, a także sprawienie, aby były one powszechnie dostępne i użyteczne. Wszystkie zebrane dane znajdują się w specjalnych data centers. Czym są centra baz danych? To miejsca, w których są przechowywane komputery, które są odpowiedzialne, za zbieranie oraz przetwarzanie danych. To właśnie dzięki nim miliony użytkowników na świecie ma stały dostęp do stron internetowych, serwisów społecznościowych, czy też poczty elektronicznej. Google przez wiele lat utrzymywało w ścisłej tajemnicy to, jak wyglądają ich centra baz danych, jednak wraz z upływem czasu i wprowadzaniem coraz to nowszych produktów do swojej oferty, postanowili oni pokazać wnętrza swoich data centers oraz wyjaśnić, w jaki sposób one funkcjonują. Podzielili się także interesującymi informacjami na temat tego, jak klimatyzacja do serwerowni jest przez nich wykorzystywana. Dzięki temu Google zaczęło być lepiej postrzegane w społeczeństwie, a także zdobyli nowe grono użytkowników, w których wzbudzili zaufanie.

Jak wygląda serwerownia Google?

Google posiada swoje bazy danych w różnych miejscach na świecie. Ich serwerownie znajdują się m.in. w Georgii, Oklahomie, Karolinie Północnej, a także w Belgii i Finlandii. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdują, cechują się one ogromnymi przestrzeniami, nowoczesnymi technologiami, a także wieloma systemami bezpieczeństwa oraz odpowiednią klimatyzacją. W data centers zlokalizowane są sale konferencyjne, miejsca, w których pracują administratorzy, pomieszczenia sieciowe oraz szereg pomieszczeń wyposażonych w systemy bezpieczeństwa, których zadaniem jest zagwarantowanie nieprzerwanej pracy kluczowych urządzeń, po to, aby centrum baz danych pracowało prawidłowo także w razie jakiejkolwiek awarii zasilania. Do centrum danych Google wstęp mają tylko nieliczni. Jest to miejsce chronione wieloma zabezpieczeniami, aby nikt niepowołany nie mógł wejść do budynku. Jednym z zabezpieczeń stosowanych w data centers jest skanowanie siatkówki oka, co praktycznie całkowicie eliminuje możliwość dostania się na teren centrum osób niepożądanych. Najważniejszym miejscem w całym centrum baz danych jest jednak serwerownia. To serce całego budynku, w którym znajdują się wysokiej klasy sprzęty, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całego centrum.

Systemy chodzące w serwerowniach – technika na najwyższym poziomie

Do serwerowni, ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności, dostęp ma tylko nieliczna grupa osób, która jest odpowiednio przeszkolona i posiada potrzebne kompetencje. Ze względu na rozległe tereny serwerowni pracownicy często zmuszeni są poruszać się po niej za pomocą hulajnogi. Serwerownia to ogromne pomieszczenie, które jest przeznaczone do stałego utrzymywania sprzętu serwerowego w odpowiednich warunkach. Jest to miejsce, w którym szczególnie zwraca się uwagę na zastosowane zasilanie, łączność i bezpieczeństwo. Najważniejszą rolę odgrywa jednak klimatyzacja i system chłodzenia. Serwer jest urządzeniem elektrycznym, które emituje ciepło. Działa on więc trochę podobnie do grzejnika, który szybko podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Ze względu na wielkość serwerowni Google, stale produkuje ona duże ilości ciepła, co może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci utraty części danych. Dlatego też w takich miejscach ważna jest odpowiednia klimatyzacja precyzyjna, która poza chłodzeniem pomieszczenia, kontroluje jego wilgotność oraz filtruje powietrze. Google w swoich serwerowniach posiadają zainstalowane systemy wody lodowej, które są wykorzystywane do stałego utrzymywania procesów technologicznych, które wymagają bardzo konkretnych parametrów powietrza. Podstawową funkcją tych systemów jest opcja free-coolingu lub odzysku energii. Przy ciągłej pracy milionów serwerów generujących MW lub TW ciepła kluczowym problemem jest wykorzystanie chłodu zewnętrznego / darmowego i wyłączenie sprężarek dla obniżenia kosztów energii elektrycznej. W przypadku tak dużych miejsc, w których znajdują się istotne dane, ważne jest to, aby stale kontrolować stan techniczny urządzeń. Podobnie jest w przypadku systemu chłodzącego, dlatego też Google zwraca uwagę na to, aby serwisowanie klimatyzacji odbywało się regularnie.