Kontynuujemy nasz cykl o wyjątkowych data center rozmieszczonych na całym świecie. Ostatnio trochę zabawiliśmy na północy Europy, więc teraz czas przenieść się w miejsce nieco bardziej zbliżone klimatem do naszego, czyli do Francji. Na naszej liście w żadnym wypadku nie może zabraknąć Roubaix 4, czyli data center prosto od jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw hostingowych działających w Europie – OVH.

OVH w Roubaix ma aż sześć serwerowni. Pełna wydajność wszystkich to aż 136 tysięcy komputerów, które nieustannie pracują. Dzięki nim działa wiele – mniej lub bardziej popularnych – stron internetowych. Jednak spośród wszystkich bardzo wyróżnia się, powstałe w 2011 roku, data center RBX-4. Tak, jak napisaliśmy w tytule, w Roubaix 4 działa 35 tysięcy serwerów. Co bardzo ciekawe, sama konstrukcja budynku powstawała przez raptem 6 miesięcy. To jednak wystarczyło, żeby stworzyć miejsce przyjazne nie tylko dla tak dużej ilości sprzętu, ale również dla środowiska. Również korzystający na co dzień z komputerów o dużej mocy obliczeniowej mają niewątpliwy pożytek z RBX-4 – maksymalna przepustowość dostępna na tamtejszych łączach to aż 10 gigabitów na sekundę (dotyczy to każdego serwera osobno).

Zaletą Roubaix 4 jest też to, że zostało przygotowane z myślą o każdej maszynie, która znajduje się wewnątrz. Dlatego też, konserwacja serwerów, a także innych urządzeń nie trwa długo. W związku z czym, ewentualne przerwy w świadczeniu usługi są krótkie. Technicy od razu dostają informację o awariach i są w stanie na nie zareagować nawet w ciągu 15 minut o każdej porze dnia i nocy. Przez to zazwyczaj do klientów docierają informacje o awariach, zanim sami się zorientują, że ich strona, lub poczta nie działały.

Choć samo czwarte data center w Roubaix powstało bardzo szybko, to jest ono wynikiem kilku lat badań. W przypadku klimatyzacji precyzyjnej, czyli klimatyzacji serwerowni, OVH postawiło na watercooling, a więc chłodzenie cieczą poszczególnych sprzętów. 

OVH dysponuje łącznie 27 centrami danych. Znajdują się one w kilku krajach – m.in. Polsce, Francji, Kanadzie, Singapurze i Australii. W Polsce data center firmy jest umiejscowione w warszawskim Ożarowie. Serwerownia znajdująca się na Mazowszu tylko delikatnie ustępuje Roubaix 4, jeśli chodzi o ilość komputerów – działa w nim aż 30 tysięcy serwerów.