Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach zamkniętych jest niezmiernie ważne dla odczuwania pełnego komfort funkcjonowania. Nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o tzw. komfort cieplny, czyli utrzymanie właściwej temperatury powietrza w wewnątrz, ale także o całokształt wytworzonego mikroklimatu, o skład i zawartość powietrza, oraz o jego wpływ na nasze zdrowie, dobre samopoczucie, aktywności, chęci do działania, nastroju, itp. Klimatyzacja połączona z rekuperacją to zestawienie dwóch oddzielnych systemów, rozwiązań, gdzie każde indywidualnie spełnia przedmiotowo nieco inny celNatomiast w konsekwencji, ich połączenie daje najlepsze efekty, zarówno w zakresie właściwości powietrza, jak i minimalizacji kosztów. Na wstępie warto zaznaczyć, że rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest forma wentylacji, jednak spełniająca dodatkowe, niezwykle cenne funkcje, których przykładowo nie realizuje wentylacja grawitacyjna.Są to dwa odrębne procesy. Można w takim przypadku mówić o swoistym „trio” inteligentnego, nowoczesnego i zdrowego domu: ogrzewanie, rekuperacja i klimatyzacja. Rekuperacja jest sposobem na świeże, odpowiednio przefiltrowane powietrze o każdej porze, w każdym sezonie roku, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Czym jest klimatyzacja z rekuperacją? Jakie korzyści płyną z połączenia rekuperatora i klimatyzatora?

Rekuperacja to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem już wytworzonego ciepła i ponowne jego wykorzystanie w celach oszczędnościowych. Wymiennik w rekuperatorze oddaje zużyte i przepełnione dwutlenkiem węgla powietrze na nowe i świeże, odpowiednio przefiltrowane. Oznacza to w praktyce, że nawet w okresie zimowym, wprowadzane do pomieszczeń powietrze z zewnątrz, jest znacznie cieplejsze, niż tam panująca temperatura. Dzięki temu, że różnica w temperaturach jest minimalizowana, poprzez odzyskiwanie ciepła, taka forma wentylacji minimalizuje straty w postaci utraty ciepła, co ma miejsce w przypadku wentylacji mechanicznej. Jest to podejście bardzo nowatorskie i w 100% ekologiczne, które pozwoli nam stworzyć naprawdę inteligentny, bio, ekologiczny dom. To w połączeniu z klimatyzacją daje najlepsze efekty.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem „Wentylacja i Rekuperacja

Jak sprawdza się system klimatyzacji połączonej z rekuperacją latem?

W warunkach letnich warto pamiętać o zasadzie ustawienia rekuperacji na niskim biegu w dzień, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, a wzmocnienia jego działania wieczorem i w nocy, aby odpowiednio przewentylować powietrze. Niejednokrotnie jednak jest to niewystarczające i wówczas współdziałająca jednostka klimatyzacyjna spełnia swoje zadanie. Wyobraźmy sobie dla przykładu sytuację, gdy w bardzo upalne dni temperatura na zewnątrz oscyluje około 30 stopni Celsjusza, wówczas wymiana powietrza z zewnątrz do wewnątrz i odwrotnie nie przyniesie wystarczającego efektu schłodzenia powietrza. Dlatego tak ważne jest aby instalację wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła, jaką jest rekuperator uzupełnić o instalację klimatyzacji, czy gruntowny wymiennik ciepła. Wówczas w przywołanym przykładzie – przy współpracy z odrębną instalacją klimatyzacyjną – chłodniczą – powietrze świeże, uzdatnione i nawiewane z zewnątrz, gdzie panuje30 stopni Celsjusza może uzyskać temperaturę ok. 13 stopni.

Jednostka klimatyzacyjna wraz z rekuperacją – podsumowując – pozwoli nam:

– utrzymać idealną temperaturę pomieszczeń na poziomie 22 stopni Celsjusza, nawet w upalne dni;

– oddychać świeżym powietrzem w każdym sezonie roku;

– uchronić się przed smogiem;

– na zdecydowanie mniej kurzu, roztoczy, drobnoustrojów, bakterii, wirusów w wdychanym powietrzu;

– brak much, komarów i innych owadów;

– oszczędności budżetowe, poprzez wykorzystanie energii odnawialnej, brak strat cieplnych;

– ograniczenie wentylacji grawitacyjnej, np.: brak kominów, kratek wentylacyjnych do realizacji wentylacji grawitacyjnej.

O czym warto pamiętać przy decyzji o zaprojektowaniu systemu rekuperacji i klimatyzacji?

Przede wszystkim im wcześniej podejmiemy decyzje o stworzeniu zintegrowanego systemu rekuperacji i klimatyzacji tym lepiej. Najlepiej zrobić to na etapie projektu domu, aby instalacje te nie kolidowały w toku prac, z innymi. Surowy stan jest najlepszy do wdrożenia elementów rekuperacji i klimatyzacji. Należy wybrać odpowiednia firmę, doświadczoną w tym zakresie,

Ważnym jest też: odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa. Przy rekuperacji wybieramy okna szczelne, bez wszelkiej mikrowentylacji i rozszczelnienia, bez nawiewów i napowietrzników. Najlepiej sprawdzą się okna energooszczędne, trójszybowe. Musimy wyeliminować wszelkie mostki termiczne na styku okna lub parapetu z murem.

Drzwi wewnętrzne powinny umożliwić ruch powietrza pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Dlatego ważne są otwory i wszelkie podcięcia w drzwiach.

Istotnym jest również izolacja zewnętrzna domu. Im posiada lepsze wskaźniki tym system będzie bardziej wydajny. Całość musi być wykonana w taki sposób, by uzyskać możliwie najlepszy efekt zabezpieczenia budynku przed utratą ciepła, w tym maksymalnie wyeliminować ryzyko wystąpienia mostków cieplnych.

W naszej ofercie znajdują się urządzenia topowych producentów, takich jak: STULZRotensoDaikin

Nasze usługi to między innymi: klimatyzacja serwerowniklimatyzacja precyzyjnaklimatyzacja komfortuklimatyzacja biurowa