BTU w klimatyzacji to skrót od słów British Thermal Unit. Oznacza on ilość ciepła niezbędnego do ogrzania jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Wydajność jednostki klimatyzacyjnej podaje się w BTU/h, czyli opisanej wcześniej ilości ciepła na godziny. Dla przykładu możemy wspomnieć, że 1 kW mocy urządzenia to około 3,4 BTU/h. To jeden ze sposobów na określenie mocy klimatyzatora, który przenosi energię z jednego miejsca na drugie. W skrócie możemy wyjaśnić, że 12000 BTU może usunąć 12000 BTU z pomieszczenia w godzinę, co równa się określonym parametrom podawanym w tej jednostce. 

Ile BTU na m2?

Chcąc dobrać BTU klimatyzacji na metr kwadratowy, należy określić moc urządzenia. Aby to zrobić, na wstępie trzeba obliczyć zapotrzebowanie pomieszczenia. W tym celu metraż mnoży się razy 100, a uzyskany wynik podaje się w watach. Dlatego też 40m2 = 40 x 100 = 4000 W. By określić wartość w kilowatach, trzeba wartość w watach podzielić przez 1000, ponieważ 1 kW = 1000 W. To daje 4000 / 1000= 4 kW. Znając te wartości, możesz porównać je z parametrami urządzenia, którym jesteś zainteresowany. Pamiętaj, że 1 kW = około 3,4 BTU/h. 

Ile to 9000 BTU?

Dobrą wiadomością jest to, że łatwo można wyszukać informacje, ilu kilowatom równa się BTU. To ogromne ułatwienie dla osób zainteresowanym inwestycją w klimatyzację, ale nie będących jeszcze zagłębionymi w branżę i precyzyjne parametry. Dlatego też informujemy, że: 09 = 9000 BTU/h = 2,5 kW, 12 = 12000 BTU/h = 3,5 kW, 18 = 18000 BTU/h = 5 kW, a 24 = 24000 BTU/h = 7 kW. Na tej podstawie możesz wywnioskować, że jeśli przykładowo Twoje urządzenie ma moc 2,5 kW, jego wartość BTU/h = 9000. To odpowiednie parametry dla małych pomieszczeń, których metraż wynosi 15-30 m2. Do większych mieszkań w granicach 60-80 m2 potrzebne będzie urządzenie 7 kW, którego BTU/h = 24000. 

Gdzie stosuje się tę jednostkę?

Jako ciekawostkę możemy wspomnieć, że BTU wykorzystuje się przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych. Dla mieszkańców tego kraju jest to wygodna w użyciu jednostka, ponieważ temperaturę na ogół podają oni w Fahrenheitach, które, jak już wyjaśniliśmy, są częścią znaczenia danej wartości wyrażanej w ten sposób. Często błędnie określa się wydajność chłodzenia w BTU, zamiast BTU/h. Warto pamiętać, że to ten drugi zapis jest prawidłowy. Wyżej odpowiedzieliśmy na pytanie, ilu kilowatom równa się ta wartość. Jeśli chodzi jednak o waty, możemy dodać, że 1000 BTU/h = około 293 W. 

Z jakimi jednostkami możesz się jeszcze spotkać?

Jeśli chodzi o wydajność urządzenia, tę podaje się we wspomnianej już jednostce BTU/h. Nie jest to jednak jedyny parametr, jaki może podać producent. W układzie SI moc wyraża się w watach – W. To, co interesuje nas w przypadku klimatyzacji, to moc obejmująca chłodnictwo, którą podaje się w kilowatach – kW. Dlatego producent danego urządzenia może i najprawdopodobniej zaznaczy w jego dokumentacji różne parametry. Aby prawidłowo dobrać klimatyzację, warto zaznajomić się z różnymi formami zapisu szczegółowych danych. 

Sprawdź również inne artykuły: