Zakup klimatyzacji jest coraz częściej podejmowaną decyzją przez gospodarstwa domowe czy też przedsiębiorców. Klimatyzacja daje nam komfort termiczny i to nie tylko w sezonie letnim. Odpowiednio dobrana może wspomóc także ogrzewanie pomieszczeń.

Dodatkowo, jeśli postawimy na nowoczesne technologie klimatyzacyjne, które wspierają ekologiczne rozwiązania, możemy zyskać na mniejszym obciążeniu podatkowym. Mowa tu o tzw. uldze termomodernizacyjnej, którą można odliczyć od podatku 2023 roku.

Ulgę termomodernizacyjną definiujemy, jako możliwość zmniejszenia podatku dochodowego przez odliczenie od jego podstawy kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w istniejącym już domu podatnika. Jest to forma wsparcia finansowego przedsięwzięć termomodernizacyjnych, poprawiających standard energetyczny budynku.

Jaka klimatyzacja uznawana jest za nowoczesną technologicznie?

Ulga obejmuje systemy klimatyzacyjne, które wykorzystują energię słoneczną, pompy ciepła, systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, systemy chłodzenia wody. Tego typu rozwiązania bowiem wprost minimalizują emisję gazów cieplarnianych i zmniejszają zużycie energii.

Ulga termomodernizacyjna od podatku obejmuje także klimatyzacje, które poprawiają ogólną efektywność energetyczną budynku. Mowa tu o nowoczesnych klimatyzacjach z funkcją grzania.

Klimatyzator z funkcją grzania a możliwość odliczenia wydatków od podatku

Załącznik do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych ( z aktualizacją z 2021 r.) określa katalog urządzeń, których zakup i montaż podlega uldze termomodernizacyjnej. Jeśli nie jesteśmy przekonani, czy nasze nakłady klasyfikują się warto skorzystać z pomocy prawnej lub zwrócić się do Krajowej Informacji Skarbowej o interpretację.

Jeśli zainstalujemy bowiem klimatyzator tylko w typowych celach chłodzenia podczas letnich upałów to ulga niestety nam nie przysługuje. Jeśli jednak inwestycja dotyczy klimatyzatorów, w których można odwrócić obieg chłodzenia i wykorzystać również do ogrzewania, będą podlegać ów uldze. Tego typu klimatyzatory najczęściej wykorzystujemy do ogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym – wiosną czy tez jesienią.

Przykładem może być montaż klimatyzatorów z funkcją grzania wspomagających działanie instalacji gazowej. Wszystko po to, aby zmniejszyć zużycie gazu ziemnego. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć wydatki do kwoty 53.000 rocznie.

Przeczytaj również inne artykuły: