Rozwiązania klimatyzacyjne, to nie tylko gwarancja niskich temperatur, kiedy na zewnątrz dokuczają upały. Choć, oczywiście, obniżona temperatura wewnętrz budynku, to chyba najbardziej odczuwalna zaleta posiadania klimatyzacji. Jednak poza temperaturą liczą się także odpowiednia wilgotność i szybkość powietrza. Dopiero te trzy parametry, odpowiednio wyregulowane, są w stanie zapewnić komfort pracy w biurze.

Liczne badania wskazują na to, że pracownicy, którzy mają zachowany komfort związany z pracą w biurze, działają wydajniej, niż osoby, które borykają się ze zbyt niskimi, lub wysokimi parametrami powietrza. Dodatkową zaletą jest wpływ odpowiednich właściwości powietrza na samopoczucie osób przebywających w biurze stale, a także klientów i kontrahentów. Właśnie dlatego, bez wątpienia warto zainwestować w rozwiązanie klimatyzacyjne, niezależnie od tego, czy chodzi o małe, czy o duże pomieszczenia biurowe.

Jakie są odpowiednie parametry powietrza w biurze?

W biurach zazwyczaj wykonuje się pracę lekką w sensie fizycznych obciążeń. Żeby zapewnić właściwe warunki, należy zwrócić uwagę na to, by wilgotność względna w pomieszczeniu pozostawała w przedziale od 40 do 60%. Dodatkowo, prędkość powietrza powinna wynosić od 0,2 do 0,5m/s. Jeśli zaś chodzi o temperatury, to są one uzależnione od tego, co dzieje się na zewnątrz. Zbyt duże różnice pomiędzy warunkami panującymi na zewnątrz, a tymi wewnątrz pomieszczeń, nie są zbyt pożądane. Dlatego odpowiednia temperatura zimą powinna zmieścić się w przedziale 20-24 stopni Celsjusza, a latem – 23-26. Uzyskanie takich wartości jest właściwie niemożliwe w budynkach pozbawionych klimatyzacji.

Jakie klimatyzatory zamontować w pomieszczeniach biurowych?

Wśród rozwiązań do biur, bardzo ciekawie prezentują się klimatyzatory Daikin. Dlatego warto przyjrzeć się wszystkim trzem rozwiązaniom firmy w zakresie klimatyzacji biurowej. Pierwsze tu system Daikin split. Jest on idealny do najmniejszych pomieszczeń. W tym systemie do jednej jednostki zewnętrznej podłączana jest jedna jednostka wewnętrzna. Dlatego niewielkie gabinety, małe biura, a także niewielkie sklepy powinny sięgnąć właśnie po to rozwiązanie.

klimatyzacja do biura daikin

Inaczej jest w przypadku biur złożonych z kliku pomieszczeń. W nich najlepiej wybrać system Daikin multi-split. Wówczas do jednej jednostki znajdującej się na zewnątrz, możliwe jest podłączenie do 9 jednostek wewnętrznych. Tym samym w 9 pomieszczeniach można uzyskać odpowiednie warunki. Co jest bardzo ważne – w przypadku systemu tej firmy, można dowolnie konfigurować parametry w poszczególnych pomieszczeniach. Stąd osoby pracujące w danym miejscu, mogą dostosować temperaturę do swoich własnych potrzeb, bez naruszania poczucia komfortu ludzi zza ściany.

Do największych biur, a także do tych w czasie rozwoju, znakomitym wyborem będzie Daikin VRV. Jest to system, który można rozbudować aż do 64 jednostek wewnętrznych. Co więcej, to właśnie każda jednostka z osobna decyduje, jaka wydajność jest jej niezbędna, a ponadto kończy pracę, jeśli nie wykryje, że w pomieszczeniu ktokolwiek się znajduje. Oprócz urządzeń firmy Daikin, w biurach można wykorzystywać również klimatyzatory Rotenso. Wśród nich również można znaleźć rozwiązania split i multi-split, które zapewnią odpowiedni komfort pracy biurowej.