Odpowiednie umiejscowienie klimatyzacji w sypialni jest istotne nie tylko ze względu na komfort domowników, ale też ich zdrowie. To dlatego, że ustawienie nadmuchu powinno być ukierunkowane tak, by zapewnić chłodzenie lub grzanie w pomieszczeniu, dbając jednoczenie o to, żeby powietrze nie było skierowane bezpośrednio na ludzi. Z tego względu zachęcamy do ulokowania klimatyzatora między oknami lub nad niższymi szafami. Ważne jest to, żeby urządzenie nie znajdowało się tuż nad głową, chyba że możliwe jest skierowanie strumienia ponad nią. Inną opcją jest powieszenie klimatyzacji nad drzwiami, jednak zawsze dobrym pomysłem jest to, by technologia znajdowała się pod sufitem. 

Czy klimatyzacja w sypialni jest zdrowa?

Bardzo istotną kwestią, którą należy poruszyć, jest wpływ klimatyzacji w sypialni na zdrowie. Trzeba wiedzieć, że tego typu urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniu przy odpowiednich ustawieniach są w pełni bezpieczne, a nawet mogą poprawić komfort nocnego odpoczynku. Ważne jest jednak to, by nie obniżyć jej zbyt mocno. Dobrą wiadomością jest, że nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w wiele opcji, które ułatwiają dostosowanie temperatury. Mowa tu na przykład o trybie nocnym, czy wykrywaniu obecności człowieka w pomieszczeniu. Warto pamiętać, że umiejscowienie klimatyzacji również ma związek z dbaniem o jej zdrowe użytkowanie. Nadmuch powietrza nie powinien padać bezpośrednio na domowników, o czym już wspomnieliśmy. Z tego względu lepiej nie montować urządzenia tuż nad łóżkiem lub fotelem, na którym wypoczywamy. Jeśli chodzi o montaż pod sufitem, tutaj istotną rolę odgrywa wysokość. Ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry, natomiast kiedy jednostka znajduje się wyżej, równomiernie miesza się ono z chłodniejszym, sprawiając, że temperatura staje się optymalna.

Gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną?

Jednostkę zewnętrzną klimatyzacji montuje się na ścianie pomieszczenia, w którym ma działać moduł wewnętrzny. Zwykle pomiędzy oboma zaleca się zachowanie odległości jednego metra. Trzeba mieć na uwadze także hałas, jaki generuje jednostka zewnętrzna klimatyzacji. Jest to kwestia indywidualna, zależna od modelu i producenta. Dlatego jeśli nie ma możliwości, by jak najbardziej oddalić ją od łóżka, warto sięgnąć po technologię o jak najcichszym poziomie głośności. Kolejnym aspektem jest kwestia odprowadzania skroplin. Jeśli nie możliwe jest podłączenie ich do kanalizacji, warto wybrać inną opcję – specjalną pompkę. Jest to o tyle ważne, że w ciepłe dni klimatyzacja może generować nawet ponad litr skroplin na godzinę.

Jak ustawić klimatyzację w sypialni?

Kiedy już wiadomo, czy używanie klimatyzacji w sypialni jest zdrowe, warto zastanowić się, jak ją ustawić. Jak najbardziej, możesz sięgnąć po tryby automatycznie dostosowujące nadmuch powietrza. Nie jest to jednak jedyna dostępna możliwość. Warto wiedzieć, że najkorzystniejsza temperatura dla człowieka, jaka może panować w sypialni, wynosi 18°- 22°C. Taka wartość zdecydowanie ułatwi zasypianie, w przeciwieństwie do tej, która utrzymuje się na wyższym poziomie. Co więcej, mamy tu do czynienia z temperaturą, która bez wątpienia będzie korzystna dla zdrowia i jakości odpoczynku. 

Jakie urządzenie wybrać?

Po poznaniu wszystkich wskazówek i zalet dotyczących klimatyzacji możemy skupić się na doborze idealnego urządzenia. Ważne jest to, by było ono maksymalnie efektywne, czego gwarancją jest poniekąd wybór technologii pochodzącej od godnego zaufania, doświadczonego producenta. Do takich możemy zaliczyć m.in. Daikin i Rotenso. W ich ofercie znajduje się wiele niezawodnych urządzeń, które sprawnie regulują temperaturę w sypialni. Możemy wymienić na przykład klimatyzator Rotenso IMOTO, który może funkcjonować zarówno jako technologia split, jak i multi-split. Jego niewątpliwą zaletą są trzy innowacyjne filtry powietrza:

– Cold Nano iAir, 

– Silver Ion iAir, 

– antybakteryjny HEPA iAIR. 

Na uwagę zasługuje także funkcja Clean Air, automatycznego odszraniania i tryb programowania czasowego. Trzeba jednak wspomnieć, że opcji Rotenso IMOTO jest znacznie więcej, o czym warto pamiętać. 

Zobacz również inne artykuły: