Klimatyzacja dla firm z branży HoReCa (hotelarstwo i gastronomia) nie we wszystkich przypadkach jest wymagana rozporządzeniami i innymi aktami prawnymi, jednak zawsze jest pożądanym elementem wyposażenia przez gości. Dotyczy to szczególnie hoteli, w których średni pobyt danej osoby zazwyczaj przekracza jedną dobę. Dlatego też, niezależnie od liczby gwiazdek i wymogów związanych z jej otrzymaniem, warto zainwestować w rozwiązania klimatyzacyjne w hotelach, motelach, a także pensjonatach i innych ośrodkach oferujących tymczasowy pobyt.

Wykorzystanie urządzeń modyfikujących parametry powietrza w hotelach, jest jednym z rozwiązań klimatyzacji komfortu, odpowiedzialnych za samopoczucie osób przebywających w danym miejscu. Przy tym znaczenie ma nie tylko odpowiednia temperatura, ale również prędkość i wilgotność powietrza. Dopiero taki wpływ na powietrze, który obejmuje te trzy właściwości we wszystkich pomieszczeniach hotelowych, zapewnia odpowiednie samopoczucie nie tylko gości, ale też pracowników obiektu.

Systemy klimatyzacji do hoteli i innych ośrodków turystycznych

Urządzenia klimatyzacyjne dostępne na rynku, umożliwiają takie wykonanie klimatyzacji w hotelu, która z jednej strony gwarantuje najlepsze parametry powietrza, a z drugiej – nie będzie obciążeniem (finansowym) w czasie, kiedy dany pokój będzie stał pusty. Rzecz jasna, mowa tu o urządzeniach typu multi-split, idealnych zarówno do niewielkich pensjonatów, jak i dużych ośrodków. Klimatyzacja multi-split, oferowana przez takie firmy, jak Daikin, czy Rotenso, polega na wykorzystaniu tylko jednej jednostki zewnętrznej, z którą połączone są liczne jednostki wewnętrzne. Jest to o wiele korzystniejsze od rozwiązań typu split, w których każda jednostka wewnętrzna potrzebuje jednostki zewnętrznej. Zalety są nie tylko finansowe, ale również wizualne – elewacja budynku prezentuje się dużo lepiej, gdy liczba jednostek zewnętrznych klimatyzacji jest ograniczona.

Nowoczesna klimatyzacja typu multi-split umożliwia indywidualne ustawienie parametrów powietrza w danym pomieszczeniu, a także wyłączenie urządzeń w tych miejscach, w których nikt nie przebywa w danym czasie. Ważne jest również to, że klimatyzatory wyposażone są w filtry oczyszczające powietrze z alergenów i bakterii.

Wyjątkowym rozwiązaniem dla branży hotelarskiej może pochwalić się firma Daikin. Poza typowymi systemami typu Daikin multi-split, oferuje również system Daikin VRV. Jest on idealny do bardzo dużych ośrodków, lub tych, które z czasem będą powiększane. W Daikin VRV możliwe jest podpięcie aż 64 jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Przy czym ich liczbę można zwiększać z upływem czasu. Nie bez znaczenia jest to, że w tym systemie każda jednostka samodzielnie decyduje o niezbędnej jej wydajności. Dzięki temu system VRV marki Daikin jest najlepszym wyborem także wtedy, kiedy pod uwagę bierze się kwestie ekonomiczne.

Choć klimatyzacja w hotelu nie zawsze jest niezbędna, warto w nią zainwestować dla lepszego samopoczucia gości. Tym bardziej, że odpowiednie parametry powietrza mogą przysłużyć się pozytywnym opiniom na temat danego ośrodka i częstszym odwiedzinom nie tylko nowych, ale też powracających turystów.