Wydany został ciekawy White Paper firmy Stulz opisujący zalety i wady poszczególnych rozwiązań klimatyzacji serwerowni z podziałem na typy wykorzystywanego Free-Coolingu. 

Chciałbym szczególnie zwrócić uwagę na 2 rozdziały:

Data Center Temperatures and Free Cooling – Temperatury w serwerowni a wolne chłodzenie – gdzie uwypukla się wpływ zadanej temperatury na energooszczędność danego rozwiązania (przez to także jego opłacalność)

oraz

Two-stage Indirect Free Cooling: CRAC with dry cooler – Dwustopniowe pośrednie wolne chłodzenie: szafy klimatyzacji precyzyjnej z Dry-Coolerami – w skrócie mówiąc system GE na którym możemy zaproponować Państwu rozwiązanie z szafami Stulz CyberAir 3.Zapraszam do pobierania:
Stulz Free Cooling Data Center

Co to jest free-cooling?

Free cooling to metoda chłodzenia, która wykorzystuje zewnętrzne warunki atmosferyczne. Jeśli na przykład ustawimy temperaturę klimatyzacji precyzyjnej, to systemy wykorzystujące free-cooling, użyją do chłodzenia powietrza zewnętrznego zawsze, kiedy jest ono niższe od wskazanej przez nas temperatury. Co więcej, free-coolingu nie wykorzystuje się tylko zimą. Aktualnie sprzęty komputerowe mają coraz mniejsze wymagania, jeśli chodzi o poziom temperatury, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać tę metodę również w czasie innych pór roku.

Jakie są zalety free-coolingu? 

Główną są oszczędności. Systemy klimatyzacji precyzyjnej, w tym klimatyzacji serwerowni, wymagają energii elektrycznej. Jeśli dodać do tego prąd, z którego korzystają same sprzęty, to mowa jest tak naprawdę o sporych wartościach. Dlatego też free-cooling może znacząco wpłynąć na ograniczenie zużywanej energii. Mowa tu nawet o 80 proc. w porównaniu do standardowych, sprężarkowych metodach chłodzenia. Pośrednim skutkiem wykorzystywania tej technologii jest mniejszy wpływ na klimat.

Pośredni i bezpośredni free-cooling

free cooling

Bezpośredni free-cooling w najprostszej odsłonie wykorzystywałby po prostu powietrze z zewnątrz. Jednak – wbrew pozorom – to nie jest takie proste. W końcu powietrze zewnętrzne zawiera w sobie mnóstwo cząstek, które mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na nowoczesne urządzenia znajdujące się w serwerowniach, czy też innych pomieszczeniach technicznych. Dlatego też już na tym etapie niezbędna jest ingerencja systemu klimatyzacji precyzyjnej, która umożliwia przefiltrowanie powietrza. Poza tym, temperatura na zewnątrz rzadko bywa dokładnie taką, jakiej wymagają komputery, czy serwery. Dlatego też niezbędne jest zmieszanie go z cieplejszym. Dlatego też wykorzystuje się pośredni free-cooling. Jego zaletą jest niewątpliwie fakt, że w jego przypadku nie ma wcześniej wspomnianych problemów. Jedyny minus to to, że free-cooling pośredni jest mniej wydajny od jego bezpośredniego odpowiednika. Mimo to jednak, pośredni free-cooling wraz z urządzeniami Stulz to najlepszy wybór w przypadku klimatyzacji do serwerowni.