Klimatyzator przenośny do serwerowni realizuje wyjątkowe wymagania pomieszczeń technicznych

Klimatyzator przenośny do serwerowni to jedno z nieinwazyjnych metod zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Często stanowi dodatkowe urządzenie wspomagająca klimatyzatory typu split montowane w serwerowniach. Przy doborze odpowiednich klimatyzatorów do serwerowni należy wziąć każdorazowo pod uwagę ich łączną moc, tak aby zapewnić w 100% niwelację powstającego ciepła oddawanego przez pracujący sprzęt. Należy pamiętać o zasadzie, iż praca klimatyzatora przy niższej i spadającej temperaturze zewnętrznej powoduje jednocześnie spadek jego wydajności i skuteczności. Dla przykładu klimatyzator przenośny o mocy 5KW latem spełni określony poziom skuteczności działania, ale gdy na zewnątrz temperatura spadnie do poziomu np.: -15 stopni Celsjusza to wówczas jego efektywność będzie o 30-40% mniejsza – może kształtować się na poziomie ok. 3,5KW. Przy doborze klimatyzatora przenośnego również należy to wziąć po uwagę, tym bardziej, że intensywniejsza praca klimatyzatora to większe obciążenie dla sprężarki agregatu i tym samym większe zużycie i mniejsza żywotność sprzętu.

Podsumowując, przy wyborze klimatyzatora przenośnego do serwerowni pamiętajmy o zapewnieniu nadwyżki wydajności chłodzenia.

Ważnym jest również zakres temperaturowy podany w parametrach technicznych i specyfikacji klimatyzatora. W standardowych klimatyzatorach jest to zakres: -15 stopni Celsjusza do +42 stopnie Celsjusza.

Zobacz: klimatyzacja serwerowniklimatyzacja nietypowej serwerowni

O czym warto pamiętać wybierając klimatyzacje przenośną do serwerowni?

Klimatyzatory przenośne do serwerowni to inaczej mówiąc klimatyzatory wolnostojące monoblokowe. W tym przypadku mamy do czynienia z obiema jednostkami umieszczonymi w jednej wspólnej obudowie ( jednostka wewnętrzna + jednostka zewnętrzna – w przypadku klimatyzatorów typu split). Gorące powietrze jest w tym przypadku odprowadzane za pomocą elastycznej rury o zwyczajowej średnicy od 12 do 15 centymetrów.

Rura klimatyzatora przenośnego odprowadza powietrze najczęściej w następujący sposób:

– przez otwór okienny (spłaszczone zakończenie rury umożliwia odpowiedni montaż i umiejscowienie);

– przez otwór w ścianie;

– bezpośrednio do klatki wentylacyjnej.

W przypadku klimatyzatora przenośnego – podobnie jak i w modelu stacjonarnym – podczas jego pracy, skrapla się woda z zimnego wymiennika ciepła. W przypadku tego typu klimatyzatorów jest ona albo odprowadzana wraz z ciepłym powietrzem albo odprowadzana do dedykowanego zbiornika.

Każdy mobilny klimatyzator do serwerowni to dodatkowa moc chłodzenia, która może być istotna w przypadku przeciążenia pracy istniejącego w serwerowni układu chłodniczego, w celu wsparcia go w pracy podczas np.: wyjątkowo wysokich temperatur zewnętrznych. Dodatkowo klimatyzatory mobilne mogą być niezwykle użyteczne na wypadek nieprzewidzianych awarii klimatyzacji w serwerowni, aby nie dopuścić do zastojów w pracy, ochronić sprzęt informatyczny i elektroniczne zasoby danych. Zapewnią ciągłość pracy.

Bardzo praktyczną funkcjonalnością klimatyzatorów dedykowanych do serwerowych pomieszczeń jest automatyczny restart chłodzącego urządzenia w przypadku zaniku napięcia (na tych samych warunkach temperaturowych co przed wyłączeniem).

Niekwestionowane zalety klimatyzatorów przenośnych do serwerowni to z pewnością:

– brak konieczności inwazyjnego montażu;

– jezdne kółka i uchwyt w celu łatwego transportowania;

– dodatkowa moc chłodnicza – ochrona przed awarią czy wsparcie w naprzemiennym czasie pracy, odciążenie innych jednostek klimatyzacyjnych, rozłożenie stopnia ich zużycia.

Zobacz także: klimatyzacja do małej serwerowniklimatyzacja do średniej serwerowniklimatyzacja dużej serwerowni