Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy stworzyć własne centrum danych u siebie w firmie czy powierzyć swoje dane zewnętrznej, wyspecjalizowanej firmie. Z jednej strony chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa naszych danych i pewność, że mamy całkowitą kontrolę nad ich przechowywaniem i przetwarzaniem, więc chcemy stworzyć własną serwerownię czy nawet całe data center u siebie na miejscu. Z drugiej strony chcemy całkowitego profesjonalizmu i wiedzy ludzi zarządzającymi ważnymi danymi naszej firmy, więc jesteśmy skłonni powierzyć przetwarzanie naszych danych firmom wyspecjalizowanym w tego typu usługach. 

Stworzenie swojego własnego centrum danych jest jednak bardzo trudne dla większości przedsiębiorców, zwłaszcza jeśli mówimy o naprawdę wyspecjalizowanym data center spełniającym wszelkie wymogi bezpieczeństwa i standardy od nich wymaganych. Takie centrum danych to bardzo duży wydatek, na który nie stać początkujące firmy. Trzeba zainwestować w odpowiednio dobry sprzęt i ludzi go obsługujących. A wiadomo, że każdy z nas szuka oszczędności, gdzie tylko to możliwe. Do tego trzeba zapewnić bezpieczeństwo; bezpośredni i łatwy dostęp do serwerów nie oznacza, że nasze dane tam przetrzymywane będą odpowiednio zabezpieczone – trzeba mieć odpowiednią wiedzę na ten temat. Niemniej własne centrum danych daje informacje o tym, w jaki sposób najważniejsze dane są przechowywane. Dlatego też inwestycja zarówno w pomieszczenie, sprzęt, jak też w ludzi jest niezbędna, jeśli tylko chcemy mieć pewność co do tego, co dzieje się z naszymi informacjami.

Profesjonalne centra danych to specjalnie przystosowane budynki spełniające wygórowane wymogi odnośnie do przechowywania danych i ich bezpieczeństwa. Posiadają specjalnie wyszkolonych pracowników, aby żadne dane nie wpadły w niepowołane ręce; są to fizyczne zabezpieczenia, monitoring chroniący obiekt przed niepowołanymi osobami, różnego rodzaju czujniki ostrzegające przed niekorzystnymi czynnikami mogącymi mieć niekorzystny wpływ na znajdujące się tam wyspecjalizowane urządzenia. Są to kolejne rzeczy, które trzeba mieć na uwadze w razie tworzenia własnego data center. 

Nie zapominajmy o chłodzeniu

Klimatyzacja to rzecz niezmiernie istotna do tego, aby serwery działały bez zarzutu i aby nie doszło do żadnej awarii. Trzeba zadbać o to, by w naszej serwerowni czy data center znalazły się najnowocześniejsze klimatyzatory, które zadbają o odpowiednią temperaturę i wilgotność w danych pomieszczeniach. Klimatyzacja precyzyjna to sprzęt specjalnie przystosowany do tego typu prac; Utrzymuje taką temperaturę i wilgotność, jaką ustawimy. W tego typu klimatyzacjach jedną z najlepszych marek jest Stulz. Klimatyzacja do serwerowni to sprzęt, w który warto zawczasu zainwestować przy budowie profesjonalnego centrum danych (tu też warta uwagi są wszystkie rozwiązania firmy Stluz). Klimatyzacja dla firm technologicznych jest niezbędna do ich poprawnego funkcjonowania.