Gdzieniegdzie już tak się przyjęło, że obu tych nazw używamy zamiennie. Mimo wszystko jednak warto mieć na uwadze to, że nieco różnią się zakresem pojęciowym. Serwerownia jest nieco węższa. Przede wszystkim, jest to pomieszczenie techniczne, w którym znajdują się komputery, najczęściej też routery, switche, UPS-y, a także pozostała infrastruktura i – obowiązkowo – klimatyzacja serwerowni. Nie ma większego znaczenia, czy chodzi o maleńką serwerownię w firmie lub w nawet w domu, czy też o ogromne pomieszczenia w największych zakładach przemysłowych. W jednym i drugim przypadku chodzi o to samo.

Data Center jest już pojęciem szerszym. Jak widzieliście na naszym blogu, są to całe budynki, w których nierzadko pracuje mnóstwo ludzi. Data center to też wiele procedur i to nie tylko tych związanych z wchodzeniem do pomieszczeń technicznych i regularnym wykonywaniem kopii zapasowych. Nie należy też zapominać o dokumentach, których obieg w data center jest dość duży. Wszak jest to data center, stąd dane są w centrum uwagi. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna składowa wszystkich data center – serwerownie. Można więc swobodnie uznać, że serwerownia jest pojęciem zakresowo węższym i właściwie częścią składową każdego centrum danych. Przy czym, oczywiście, jej funkcjonalność jako osobnego bytu jest pełna.

Klimatyzacja serwerowni, a klimatyzacja data center

Jeśli przyjmiemy takie definicje, jak powyżej, to okaże się, że zarówno klimatyzacja serwerowni, jak i klimatyzacja data center, to dwa osobne zagadnienia. Najłatwiej będzie zacząć od serwerowni. W tym przypadku rozwiązania klimatyzacji precyzyjnej dostarcza np. firma Stulz. Niezależnie od tego, którą architekturę klimatyzowania serwerowni wybierzesz, wśród jej produktów, znajdą się odpowiednie urządzenia. Jednak w centrum danych potrzeba nieco większego zróżnicowania, jeśli chodzi o utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza. Ponieważ cały czas pracują tam ludzie, niezbędna jest klimatyzacja komfortu. W każdym razie w tych pomieszczeniach, w których pracownicy przebywają na co dzień. Zależnie od liczby pokoi, można zdecydować się na klimatyzację split, lub multi split. Pierwsza opcja jest idealna, gdy chcemy kontrolować temperaturę w jednym pomieszczeniu. Za to druga dobrze się sprawdzi tam, gdzie jest ich więcej. Takie rozwiązania dostarczają m.in. firmy Rotenso i Daikin. Natomiast jeśli w centrum znajduje się również archiwum, to i ono powinno mieć odpowiednie urządzenie kontrolujące przede wszystkim wilgotność.