Sprawność sezonowa SEER jest nowym sposobem na pomiar rzeczywistej efektywności energetycznej urządzeń odpowiedzialnych za regulację temperatury – grzanie i chłodzenie pomieszczeń. Skrót pochodzi od angielskich słów “seasonal energy efficiency ratio”. Często efektywność klimatyzacji jest określana właśnie na podstawie tego współczynnika. Warto wspomnieć, że daje nam on także pogląd na to, jakie jest oddziaływanie danego systemu na środowisko naturalne. Bez wątpienia to również stanowi cenną informację dla inwestujących w klimatyzację. 

Co oznacza SEER SCOP?

SEER i SCOP służą do określenia sprawności energetycznej urządzenia w trybie chłodzenia lub grzania. Podczas, gdy pierwsza wartość jest współczynnikiem efektywności podczas chłodzenia, druga określa to samo, jednak w trakcie działania funkcji grzania. Z racji tego, że większość klimatyzatorów jest wyposażonych w możliwość ogrzewania pomieszczenia, oba współczynniki mogą okazać się przydatne dla lepszego rozeznania i prawidłowego doboru urządzenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jeszcze możesz spotkać się z takimi wartościami, odpowiadamy, że dotyczą one urządzeń regulujących temperaturę w pomieszczeniach, do których poza klimatyzacją należą też pompy ciepła. 

Jak obliczyć SEER?

Jeśli chcesz obliczyć sprawność sezonową SEER klimatyzacji, powinieneś roczne zapotrzebowanie na chłodzenie podzielić przez roczne zużycie energii elektrycznej przeznaczonej do obniżania temperatury w pomieszczeniu. Natomiast w przypadku obliczania SCOP, należy do tego wzoru podstawić wartości dotyczące grzania w ciągu roku. Zauważ, że w zdecydowanej większości przypadków producent podaje sprawność sezonową SEER urządzenia, które Cię interesuje. Opierając się na konkretnych przykładach, możemy wspomnieć, że dla klimatyzatora Daikin Emura wartość SEER wynosi aż do A+++, co jest naprawdę korzystne dla użytkownika. Przy okazji warto dodać, że praca tej jednostki charakteryzuje się głośnością porównywalną do szeptu, ponieważ poziom ciśnienia akustycznego spada do 19 dBA. Może Cię też zainteresować opcjonalna możliwość sterowania zdalnego z poziomu smartfona lub tabletu. 

Co jeszcze można dodać?

Sprawność sezonowa SEER to bardzo ważna wartość, z którą zdecydowanie polecamy się zapoznać podczas doboru urządzenia chłodniczego. Mowa tu zarówno o pomieszczeniach prywatnych, na przykład mieszkaniach, jak i tych użyteczności publicznej. Aby zrozumieć, co właściwie kryje się pod tą jednostką, możemy wyjaśnić dodatkowo, że jeśli SEER wynosi 4,6 to na jedną jednostkę zużytego prądu, klimatyzator dostarcza 4,6 jednostki energii chłodniczej. Mając tę wiedzę, możesz oszacować, które z dostępnych urządzeń najbardziej Cię satysfakcjonuje. Pamiętaj jednak, że podczas podejmowania decyzji należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry. Do nich należą m.in. moc klimatyzacji, wydajność grzewcza, poziom ciśnienia akustycznego i inne ważne informacje, które wpływają na jakość pracy i komfort osób przebywających w jej zasięgu.

Zobacz także inne wpisy: