Jeśli zastanawiasz się, co to znaczy HVAC, wyjaśniamy, że jest to określenie inżynierii sanitarnej, w której skład wchodzi ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Określenie to pochodzi od anglojęzycznych słów oznaczających właśnie te dziedziny technologii, czyli “heating”, “ventilation” i “air conditioning”. HVAC to urządzenia codziennego użytku, które odpowiadają za regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu. Są one wykorzystywane zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej, czy przemysłowej.

Jakie urządzenia HVAC znajdują się w domu?

Możesz rozważać, jakie urządzenia HVAC znajdziesz w swoim własnym domu. Otóż mowa tu o klimatyzatorach ściennych, przypodłogowych i przenośnych, pompach ciepła i wentylatorach. Większa część tego sprzętu może zarówno chłodzić, jak i grzać powietrze, dlatego przydaje się przez cały rok, niezależnie od jego pory. Co ciekawe, możemy wyróżnić nawet odrębny zawód dla tej dziedziny, a jest to inżynier HVAC, inaczej mechanical engineer.

Jaki jest polski odpowiednik HVAC?

Co warto podkreślić, możemy wymienić także polski odpowiednik tego terminu. Jest to COWiG, czyli “ciepłownictwo”, “ogrzewnictwo”, “wentylacja” i “gazownictwo”, będące specjalizacją kierunku inżynierii środowiska. Popularniejszym określeniem wydaje się jednak angielski akronim HVAC, który dla niektórych może być nawet prostszy do zapamiętania.

Co to są instalacje HVAC?

Instalacje HVAC to instalacje sanitarne odpowiedzialne za regulację temperatury w budynku. Możemy do nich zaliczyć m.in. klimatyzację, pompy ciepła i wentylację. Warto zaznaczyć, że urządzenia HVAC znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. Na przykład serwerownie wykorzystują szafy klimatyzacji precyzyjnej, które należą do tej kategorii. Zdecydowanie, warto zainteresować się tym terminem, by jak najlepiej dobrać rozwiązanie dla siebie.

O czym warto pamiętać?

Kiedy już wiesz, co to oznacza HVAC, pamiętaj, że instalacją tego typu urządzeń powinien zająć się fachowiec. To pozwoli na zyskanie pewności, że wszystkie kroki montażu zostały wykonane poprawnie, a klimatyzacja, czy inny sprzęt będzie działać, jak należy. Co więcej, w przypadku instalacji HVAC, ważny jest regularny serwis. Na przykład klimatyzatory wymagają uzupełnienia czynnika chłodniczego co jakiś czas. To również należy powierzyć specjaliście. Dla użytkowników ogromnym ułatwieniem jest cicha praca nowoczesnych urządzeń, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją każdego, nad którego wyborem się zastanawiasz. To pomoże Ci w jak najlepszym doborze rozwiązania dla siebie.

Zobacz także: