Co ciekawe, ogrzewanie klimatyzatorem może okazać się nawet o kilkanaście procent bardziej opłacalne, niż wykorzystanie w tym celu kotła kondensacyjnego. To bardzo dobry wynik, który warto mieć na uwadze podczas planowania inwestycji. Jeśli przyjmiemy, że roczny koszt ogrzewania klimatyzacją wynosi 1220 zł, miesięcznie otrzymamy wartość około 100 zł. To zdecydowanie niewiele biorąc pod uwagę uniwersalny charakter urządzenia, które w chłodne dni podniesie temperaturę w pomieszczeniu, a w ciepłe – obniży. Przy okazji możesz skorzystać z dodatkowych opcji, takich jak oczyszczanie powietrza.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem, jak już wspomnieliśmy, należy do ekonomicznych rozwiązań. Trzeba tu zaznaczyć, że wiele zależy od metrażu pomieszczenia i samego urządzenia. Parametry poszczególnych klimatyzacji różnią się od siebie, w tym sprawność grzewcza i pobór prądu, który generuje koszty. W momencie, gdy SCOP wynosi 3,5 mamy do czynienia z technologią w klasie energetycznej B. To wskazuje na niski poziom zużycia energii. Taki klimatyzator jest więc urządzeniem o wysokiej energooszczędności. Ta cecha przyczynia się do zwiększenia ekonomiczności, a wraz z nią – opłacalności.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem ma sens?

Zdecydowanie tego typu rozwiązanie ma sens. Klimatyzator sprawdzi się dobrze do ogrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym, to jest wiosennym lub jesiennym. Wówczas w połączeniu z niezbyt niską temperaturą na zewnątrz, urządzenie będzie mogło sprawnie ocieplić wnętrze budynku. Z kolei zimą warto dogrzewać dom klimatyzacją, traktując ją jako wsparcie dla tradycyjnych grzejników. Jak pisaliśmy wcześniej, wiele zależy od metrażu pomieszczenia. To dlatego, że im większa powierzchnia, tym intensywniejsza i dłuższa praca urządzenia, co wiąże się ze wzrostem kosztów.

Czy to rozwiązanie sprawdzi się zimą?

Klimatyzacja może ogrzać dom jesienią lub łagodną zimą. Mowa tu o dniach, w których temperatura zewnętrzna nie spada znacznie poniżej zera. Wówczas klimatyzator może pracować najefektywniej w funkcji grzania. Jest to elektryczne ogrzewanie, które wiąże się z niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Dlatego warto rozważyć tego typu inwestycję. Pamiętaj, że im większa sprawność grzewcza, tym sprawniej urządzenie będzie regulować temperaturę. Przy okazji zauważ, że pobór prądu w trakcie grzania jest czterokrotnie niższy niż wspomniana wcześniej wartość. Oznacza to, że jeśli sprawność grzewcza wynosi 4 kW, zużycie energii elektrycznej będzie plasowało się na poziomie około 1,1 kW.

Jakie urządzenie wybrać?

Jeśli chcesz grzać dom klimatyzacją, koniecznie sięgnij po sprawdzone rozwiązanie. Tutaj warto wymienić marki takie jak Daikin, czy Rotenso. Dokonując wyboru, zapoznaj się z parametrami wybranego urządzenia. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. sprawność grzewczą i klasę energetyczną. W zależności od ilości ogrzewanych pomieszczeń możesz zdecydować się na jednostkę split lub multi-split. Obie świetnie sprawdzą się w tej roli, jednak różnica pomiędzy nimi obejmuje ilość jednostek wewnętrznych. W przypadku kilkupokojowych domów najlepszym rozwiązaniem będzie druga z wymienionych opcji.

Sprawdź także inne porady oraz wpisy: