Aby oszczędnie grzać klimatyzacją, warto traktować urządzenie, jako dodatkowe źródło ciepła. To dlatego, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym słabiej grzeje dana technologia tego typu. Z tego względu istotne jest to, by nie polegać wyłącznie na klimatyzatorze. Łącząc jego pracę z głównym źródłem ciepła, możesz ustawić oba z nich na niższą moc, co poniekąd niesie ze sobą oszczędności. Szczególnie jeśli klimatyzacja działa, wykorzystując prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii, na przykład fotowoltaiki. Pamiętaj także o tym, by urządzenie nie pracowało bez przerwy – warto uruchamiać je tylko wtedy, gdy przebywasz w domu. 

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Klimatyzację możesz ustawić na tryb grzania, stosując przycisk na jednostce lub zdalny kontroler. W tej roli świetnie sprawdza się smartfon lub tablet, co umożliwiają niektórzy producenci. Do takich należy Daikin, który oferuje m.in. model FTXS-K G RXS-L F8. Ta propozycja dodatkowo jest wyposażona w funkcję 2-obszarowego inteligentnego oka, która zapobiega przeciągom. To bardzo cenna opcja, podobnie jak cicha praca, której poziom głośności sięga zaledwie 19 dB(A) Kwestia tego, jak oszczędnie grzać klimatyzacją, interesuje wiele osób. Ułatwiony dostęp do ustawień w tym zakresie pozwala na znacznie bardziej intuicyjną obsługę i dostosowanie temperatury do własnych potrzeb. 

Ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania?

Moc grzewcza klimatyzacji jest z reguły wyższa niż chłodnicza. Urządzenie pobiera mniej-więcej cztery razy mniej prądu niż wynosi wspomniana na początku wartość. Oznacza to, że jeżeli moc grzewcza wynosi 4 kW, wykorzystanie energii będzie plasowało się na poziomie około 1,1 kW. Warto wziąć to pod uwagę podczas rozważań na temat opłacalności. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z dokładnymi parametrami technicznymi jednostki. Aby oszczędnie grzać klimatyzacją, należy dobrze rozeznać się w jej możliwościach i zaleceniach producenta. Wówczas możliwe jest rozsądne zaplanowanie czasu i pory dnia, w której uruchamiane będzie urządzenie. 

Czy możliwe jest ogrzanie domu?

Warto pamiętać, że klimatyzacja może ogrzać dom zimą. Wówczas mowa o ogrzewaniu elektrycznym, które jest stosunkowo ekonomiczne, zwłaszcza przy prądzie pochodzącym z odnawialnych źródeł energii. Dobrym rozwiązaniem jest jednak traktowanie takiego rozwiązania, jako wsparcia, tym bardziej, jeśli temperatura na zewnątrz jest wyjątkowo niska. Przy wartościach powyżej zera jest to mimo wszystko dobra opcja. Jeśli chcesz oszczędnie grzać klimatyzacją, zadbaj o czas, w jakim ją wykorzystujesz. Możesz m.in. obniżać ustawienia na czas, kiedy nie przebywasz w domu, jednak nie chcesz doprowadzić do jego wyziębienia. Pamiętaj także o uszczelnieniu okien i drzwi, przez które mogłoby uciekać ciepło. Klimatyzacja daje możliwości związane z podwyższeniem temperatury wewnątrz, ponieważ sposób jej działania może zostać odwrócony. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które szukają uniwersalnej, praktycznej i niezawodnej technologii na najwyższym poziomie.

Przeczytaj również inne artykuły: