Moc grzewcza klimatyzacji jest z reguły wyższa, niż moc chłodnicza. Oznacza to, że w tym trybie zużywana jest mniejsza ilość energii. To bardzo dobra wiadomość, jeśli chcesz korzystać z klimatyzatora podczas grzania mieszkania. Warto jednak pamiętać, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym słabiej urządzenie będzie podnosiło temperaturę wewnątrz domu. Dlatego w przypadku silnych mrozów to rozwiązanie może okazać się mało rentowne. Na szczęście, jest to dobra opcja do wykorzystania jako wsparcie dla centralnego ogrzewania, o czym zdecydowanie warto pamiętać.

Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?

Jeśli urządzenie ma moc chłodniczą 3,5 kW, oznacza to, że jego moc grzewcza będzie wynosiła 4 kW. Pobór prądu klimatyzatora podczas grzania jest o mniej-więcej cztery razy niszy, niż wspomniana wartość. Dlatego we wspomnianym przykładzie możemy mówić o wartości wynoszącej około 1,1 kW. Jest to bardzo korzystny wynik. Szczególnie gdy urządzenie ma za zadanie dogrzewać mieszkanie we wsparciu grzejników klasycznych lub instalacji podłogowej. Warto także podłączyć klimatyzację do fotowoltaiki, ponieważ wówczas cena prądu jeszcze bardziej spada. Tym samym możemy mówić o wielkiej opłacalności.

Czy klimatyzator zużywa dużo prądu do grzania?

To, ile prądu zużywa klimatyzator podczas grzania, jest zależne m.in. od tego, jak długo dana funkcja jest uruchomiona. Z tego powodu zachęcamy do włączania opcji w momencie, gdy przebywa się wewnątrz, natomiast wyłączania jej, kiedy opuszcza się mieszkanie. To pewien sposób na wprowadzenie oszczędności energii elektrycznej. Taki sposób korzystania z klimatyzacji do grzania sprawdzi się w momencie, gdy współdziała ona z ogrzewaniem centralnym. Przyda się także w dni, w które temperatura zewnętrzna nie spada poniżej zera. Mimo wszystko warto jednak mieć na uwadze to, że urządzenia klimatyzacyjne na ogół są wyposażone w opcję odwrócenia podstawowego działania, czyli przeprogramowania ich z funkcji chłodzenia na grzanie powietrza.

Najlepsze rozwiązanie dla domu

Opcji dostępnych na rynku jest naprawdę wiele. My polecamy m.in. urządzenia spod znaku Daikin i Rotenso. Obie marki mogą pochwalić się wieloletnim stażem w branży, w którego czasie wypracowały niezawodne technologie. Klimatyzator podczas grzania powinien być tak samo efektywny, jak w przypadku chłodzenia powietrza, co nie ulega wątpliwościom. Warto tutaj wymienić model Daikin Emura, który jest przykładem nowoczesnej technologii, którą ceni naprawdę wielu użytkowników. Mogą zainteresować Cię parametry, takie jak wartość SEER, która sięga A++, cicha praca na poziomie 19 dBA. i opcja zdalnego sterowania, także z poziomu urządzenia mobilnego. Co więcej, ta jednostka cechuje się niezwykle stylowym i funkcjonalnym designem, dzięki czemu dobrze komponuje się praktycznie z każdym wystrojem mieszkania. Jest to atut, którego nie należy pomijać podczas przytaczania właściwości danego rozwiązania. Podczas dokonywania wyboru, rozważ także to, czy potrzebujesz jednostki typu split, czy multisplit.

Sprawdź także inne artykuły: