Wielu inwestorów w branży telekomunikacyjnej i informatycznej może zastanawiać się, czy serwerownia może być w piwnicy. Jest to kwestia o tyle ważna, że odpowiednie umiejscowienie serwerów wpływa na ich bezpieczeństwo. Otóż odradza się lokowanie serwerowni w piwnicy, ze względu m.in. na zwiększone ryzyko zalania. Tak samo sprawy mają się w przypadku pomieszczeń takich, jak poddasze. Serwerownia jest często sercem firmy, dlatego warto rozważnie ją projektować, w tym wybierać odpowiednie pomieszczenie.

Serwerownia w piwnicy – tak czy nie?

Serwerownia w piwnicy to nie najlepszy pomysł. Tego typu pomieszczenia mogą ulec zalaniu. Serwery wymagają odpowiednich warunków – temperatury, wilgotności, braku nasłonecznienia, które może wpływać na szybsze nagrzewanie się pomieszczenia. Mogłoby więc wydawać się, że piwnica będzie właściwym pomieszczeniem. Niestety, jest ona narażona na zalania, dlatego nie powinna być nawet w bliskim sąsiedztwie urządzeń. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy serwerownia może być w piwnicy, odpowiadamy – teoretycznie tak, ale nie jest to stuprocentowo bezpieczne miejsce.

Serwerownia w piwnicy – czego jeszcze unikać?

Kiedy już wiesz, czy serwerownia może być w piwnicy, warto zastanowić się, jakich jeszcze pomieszczeń najlepiej unikać. Są to wszelkie przestrzenie narażone na wspomniane już zalanie, ale także te łatwo dostępne, z oknami, nieprzygotowane do pracy serwerów. Serwerownia powinna być odpowiednio zabezpieczona. Mowa tu o systemie przeciwpożarowym i przeciwwłamaniowym, awaryjnym zasilaniu, stałym łączu internetowym, podłodze technicznej i klimatyzacji. Niezalecane są natomiast grzejniki, rury kanalizacyjne i wodne oraz okna.

Warto zadbać o lepsze pomieszczenie dla serwerowni, niż piwnica

Zachęcamy do odpowiedniego przygotowania pomieszczenia na serwerownię. Choć piwnica wydaje się tu oczywista i prosta do zaadaptowania, nie jest ona idealną kandydatką na ulokowanie serwerów. Co więcej, jej bliskie sąsiedztwo także może być szkodliwe. Dlatego warto zastanowić się, czy serwerownia może być w piwnicy. Zalecamy wybór miejsca z murowanymi ścianami, drzwiami antywłamaniowymi o podwyższonej ognioodporności, bez okien. Nie powinno być ono także ogólnodostępne, ze względu na istotę danych przechowywanych na serwerach. Zdarza się, że serwerownie umiejscawiane są w osobnych budynkach niż siedziba firmy.

Warunki są ważne

Zdecydowanie, w serwerowni powinny panować odpowiednie warunki. Mowa tu m.in. o temperaturze około 20°C i wilgotności na poziomie ok. 45%. Te wartości pomoże Ci utrzymać właściwa klimatyzacja, na przykład Stulz CyberAir 3. Ważne jest także przeszkolenie pracowników, którzy mają dostęp do pomieszczenia. Zwróć uwagę także na kopię zapasową danych, która często okazuje się ostatnią szansą na ich odzyskanie w przypadku awarii. To, czy serwerownia może być w piwnicy, jest istotną kwestią. Najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się z prośbą o wsparcie do wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy pomogą Ci zaprojektować pomieszczenie techniczne.

Zobacz także: