Urządzenia pracujące w serwerowni generują sporą dozę wysokiej temperatury, co może im zaszkodzić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia klimatyzacja. Sprzęt powinien znajdować się w optymalnych warunkach, które przedłużą jego żywotność. Przyjęta za właściwą temperatura panująca w serwerowni wynosi około dwudziestu-dwudziestu jeden stopni Celsjusza, z kolei wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu procent. W zależności od potrzeb wynikających z wielkości serwerowni, klimatyzacja może przybierać formę naścienną, sufitową lub kanałowąIstnieje także możliwość połączenia ze sobą kilku typów urządzeń schładzających powietrze. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z obciążeniami cieplnymi powyżej 200W/m2 najlepszym rozwiązaniem okaże się szafa klimatyzacji precyzyjnej. Właściwie dobrany klimatyzator w serwerowni zagwarantuje mikroklimat idealny do pracy maszyn znajdujących się wewnątrz, dlatego zdecydowanie warto poświęcić jego wyborowi należytą uwagę.

Jaka moc będzie optymalna?

Podczas wyboru klimatyzacji serwerowni należy mieć na uwadze, że jej wydajność obniży się o około trzydzieści do czterdziestu procent w czasie zimy. Dzieje się tak w przypadku każdego urządzenia chłodniczego. Dlatego ważne jest, aby dokładnie określić potrzeby maszyn pracujących w pomieszczeniu. W zależności od tego ile wynosić będzie nadwyżka ciepła w serwerowni, należy obliczyć moc klimatyzatora. Jeżeli spada ona o kilkadziesiąt procent, warto wybrać model urządzenia chłodniczego, który posiada wydajność większą właśnie o tę wartość. Wówczas, zimą klimatyzacja będzie w stanie zapewnić optymalne warunki serwerom, a latem będzie pracowała bez problemu. Zapoznanie się z wymaganiami maszyn działających w serwerowni pozwoli na przystosowanie warunków pomieszczenia do ich ciągłej pracy, tym samym, technologia będzie mogła służyć przedsiębiorstwu przez maksymalny do osiągnięcia czas.

Jakie wymagania powinna spełniać klimatyzacja precyzyjna w serwerowni?

W przypadku większych serwerowni potrzebne okazuje się jeszcze wydajniejsze urządzenie schładzające powietrze. Mowa tu o szafie klimatyzacji precyzyjnej, która zapewni maszynom w pomieszczeniu warunki, których potrzebują. Czynnikiem, dającym sygnał, że klimatyzacja tego typu to niezbędny element, jest obciążenie cieplne przekraczające 200W/m2. Wybierając klimatyzację precyzyjną do serwerowni warto przyjrzeć się jej parametrom. Klimatyzator powinien umożliwiać regulację temperatury i wilgotności z wysoką dokładnością oraz posiadać wiele możliwych kierunków nawiewu. Ważna okazuje się także funkcja odwilżania i nawilżania powietrza. Dobrze dobrana klimatyzacja precyzyjna serwerowni gwarantuje kilka stopni filtracji i wysoki współczynnik efektywności energetycznej. Dobierając klimatyzator przez wzgląd na wspomniane aspekty można spodziewać się najbardziej korzystnych rezultatów, które usprawnią funkcjonowanie serwerów.

Zobacz także: klimatyzacja serwerowni,klimatyzacja do małej serwerowniklimatyzacja do średniej serwerowniklimatyzacja dużej serwerowniklimatyzacja nietypowej serwerowni

Ciekawe artykuły:

Wentylacja serwerowni

Klimatyzacja do serwerowni – istota, cele i znaczenie

Wentylacja i rekuperacja