Dla prawidłowego doboru klimatyzacji, która jest niezbędna w serwerowni, należy wiedzieć, ile ciepła wydziela serwer. Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę całą technologię wewnątrz pomieszczenia technicznego. Jeśli chcesz określić, ile ciepła wydzielają poszczególne urządzenia w na podstawie poboru mocy, powinieneś wartość tę, podaną w watach pomnożyć przez 3,41. Wynik otrzymasz w BTU/h, czyli British Thermal Units na godzinę. Należy obliczyć BTU/godz. idle oraz load, a rzeczywista ilość wydzielanego ciepła będzie się znajdować pomiędzy nimi. Pamiętaj, że jest ona zależna od obciążenia serwera. 

Co należy wziąć pod uwagę, dobierając klimatyzację?

Ważne jest to, że poza ilością ciepła wydzielanego przez serwery i inne urządzenia, dla prawidłowego dobrania klimatyzacji niezbędne jest także uwzględnienie gęstości mocy. Od około 5 kW na szafę zaczynają się takie wartości, z którymi nie poradzą sobie standardowe rozwiązania. Dlatego niezbędne jest dopasowanie odpowiedniej klimatyzacji serwerowni. Zauważ, że poza doprowadzeniem powietrza przez wyniesioną podłogę, potrzebne będą wymienniki ciepła. Nowoczesne serwery mogą wydzielać 20 kW na szafę, natomiast możliwe jest odprowadzenie nawet 30 kW. 

Z jakim obciążeniem pracują serwery?

Jeśli utrzymasz w serwerowni temperaturę 23°C zamiast 21°C, zaoszczędzisz od 10% do 15% energii. Nowoczesne serwery mogą pracować w temperaturze 22°C-24°C. Pamiętaj, że ilość ciepła wydzielanego przez serwery jest zależna od ich obciążenia. Pracują one stale, często z maksymalnym obciążeniem, dlatego też wartość ta jest w miarę stała. Możemy mówić tu o dwóch stanach – dużego i przeciętnego obciążenia. Co ważne, zmiany pomiędzy tymi stanami nie są częste. Zauważ, że odpowiednio dobrana klimatyzacja pozwala na zwiększenie oszczędności energii i tym samym – obniżenie kosztów, które są z tym procesem związane. To bardzo dobra wiadomość dla inwestora. 

Jaka klimatyzacja poradzi sobie z ciepłem wydzielanym przez serwery?

Przede wszystkim, z ciepłem wydzielanym przez serwery, najlepiej poradzi sobie klimatyzacja precyzyjna, dedykowana pomieszczeniom technicznym. Dostępne są różne wersje takich urządzeń, które są dostosowane do odmiennych wymagań każdego z data center. W naszej ofercie znajdziesz rozwiązania marki STULZ – serię CyberAir3, CyberRow, CyberLab, Compact DX i MiniSpace EC. Każde z nich sprawdzi się w innych warunkach, w serwerowniach, w których urządzenia wydzielają mniej i więcej ciepła. Dla przykładu ostatnia z wymienionych technologii, jest idealna dla małych pomieszczeń technicznych o mocach od 4 kW do 20 kW. Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość modułowej budowy, która pozwala na etapową rozbudowę klimatyzacji. Dostępne są różne wersje MiniSpace EC: A – bezpośrednie odparowanie, CW – woda lodowa i G – skraplacz wodny. Ponadto istnieją dwie możliwości nawiewu – w dół pod podłogę techniczną i do góry. Pozostałe technologie również gwarantują różne możliwości konstrukcji, dzięki temu sprawdzą się w bardziej wymagających warunkach. 

Przeczytaj również inne porady, oraz zobacz produkty: