Trzeba wiedzieć, że niezbędna moc serwerowni to suma zapotrzebowania na energię wszystkich składników centrum, to jest systemu teleinformatycznego, zasilania awaryjnego, urządzeń chłodzących, oświetlenia i pozostałych wykorzystywanych elementów. Co istotne to także fakt, że należy uwzględnić ewentualne zmiany w zapotrzebowaniu na prąd. To dlatego, że tych wartości nie można jednoznacznie precyzyjnie oszacować. Należy pamiętać, że zawsze powinno się uwzględniać ewentualną późniejszą rozbudowę serwerowni lub zmianę sprzętu, którego potrzeby mogą się różnić od dotychczasowego. 

Od czego zależy zapotrzebowanie na moc serwerowni?

Jak już wspomnieliśmy, zapotrzebowanie na moc serwerowni wynika z potrzeb każdego elementu technicznego, jaki w niej działa. Bardzo ważne jest to, że urządzenia komputerowe do przechowywania danych, czyli właśnie serwery powinny mieć zapewniony stały dopływ prądu. W przeciwnym razie może dojść do problemów z funkcjonowaniem całej firmy, a tego każdy inwestor chce uniknąć. Z tego względu szacując niezbędną moc, weź pod uwagę wszystko, co będzie nią zasilane. Uwzględnij także zasilanie awaryjne, które umożliwi dalszą pracę komputerów na wypadek nagłej usterki. 

Czy serwerownia musi mieć zasilanie awaryjne?

Zdecydowanie, serwerownia powinna być zaopatrzona w odpowiednio silne zasilanie awaryjne. Serwery na ogół służą do przechowywania bardzo ważnych danych, od których często zależy pozycja firmy na rynku. Z tego względu należy postępować tak, by uniknąć nieprzewidzianych problemów z dostępem do energii elektrycznej. W serwerowni dobrze sprawdzi się zasilacz online, który gwarantuje całkowitą izolację urządzeń sieciowych od zakłóceń, jakie mogłyby pochodzić z sieci. Warto także wspomnieć o tym, że wszelkie rozwiązania energetyczne należy uwzględnić już na etapie projektu pomieszczenia technicznego. Co więcej, planowaniem powinien zająć się wykwalifikowany specjalista. 

Co jeszcze powinno się znaleźć w pomieszczeniu technicznym?

W pomieszczeniu technicznym kluczową rolę odgrywają serwery, które są przechowywane w specjalnych szafach rackowy. Trzeba jednak pamiętać także o odpowiedniej podłodze – najbardziej uniwersalna będzie podniesiona modułowa. To, o czym należy pamiętać to także klimatyzacja. Optymalne warunki dla sprzętu komputerowego to wilgotność na poziomie ok. 45% i temperatura powietrza wynosząca ok. 20°C. Istotne jest zasilanie awaryjne, a w przypadku wystąpienia takiej potrzeby – także stały dostęp do sieci. Skupiając się jednak na potrzebnym sprzęcie, klimatyzacja precyzyjna, jaką warto rozważyć to na przykład STULZ CyberAir 3, CyberRow lub CyberLab. Należy dobrać je odpowiednio do wymagań serwerowni. Zauważ, że producent tych rozwiązań cieszy się powszechnym uznaniem wśród użytkowników. Modułowa budowa umożliwia etapową realizację projektów i sukcesywną rozbudowę mocy chłodniczej.

Sprawdź także inne artykuły: