Odpowiadając na pytanie, jaka klimatyzacja na siłownię sprawdzi się najlepiej, trzeba na początku wspomnieć o rozporządzeniach prawnych. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Infrastruktury w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do grupowej aktywności fizycznej musi znajdować się klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna o wydajności co najmniej 50 m3/h na osobę. W przypadku siłowni wymagana jest wartość 100 m3/h. Nie dzieje się tak bez przyczyny – w tego typu miejscach powietrze jest znacznie bardziej narażone na zanieczyszczenia, które pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale też od osób przebywających w pomieszczeniu, to jest ich dróg oddechowych i pocącej się skóry. 

Jak dobrać klimatyzację dla siłowni?

Trzeba pamiętać, że w zależności od przeznaczenia pomieszczenia na siłowni, jego wymagania względem klimatyzacji będą się różnić. Wynika to m.in. z innej temperatury i innej ilości świeżego powietrza, co wynika z intensywności ćwiczeń. Podczas projektowania wentylacji i klimatyzacji, specjaliści uwzględnią te parametry, zamieniając je na ilość powietrza, które trzeba poddać obróbce w przeliczeniu na osobę. Należy wspomnieć, że wiąże się z tym inna struktura zysków ciepła i wydatków na energię. 

Jakie parametry powinna posiadać klimatyzacja na siłowni?

Przed zakupem klimatyzacji na siłownię, trzeba zapoznać się z jej parametrami. Do cech, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się np.: 

– wysoka wydajność, 

– wentylacja, która pozwala na odpowiednie rozprowadzenie powietrza, 

– możliwość grzania, która wspomoże utrzymanie optymalnej temperatury także w zimne dni. 

Mikroklimat na siłowni jest bardzo ważny, ponieważ poprawia komfort klientów i wydajność ich ćwiczeń. Dlatego tak istotne jest, aby klimatyzacja była prawidłowo dopasowana. Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady profesjonalisty z branży, który dobierze stosowne rozwiązanie. 

Konserwacja urządzenia jest ważna

Pamiętaj także o tym, że klimatyzację na siłowni należy regularnie serwisować. Konieczne jest jej odświeżenie i wymiana filtrów. Dzięki temu zapobiegniesz przemieszczaniu się szkodliwych bakterii i wirusów wewnątrz pomieszczeń. Równie istotne jest to, by przeglądu i prac konserwacyjnych dokonywała osoba doświadczona. Nie należy dokonywać serwisu klimatyzacji na własną rękę. 

Jakie rozwiązania polecamy?

Polecamy m.in. klimatyzację typu multi-split. Tego typu urządzenia składają się z jednej jednostki zewnętrznej i wielu wewnętrznych, które działają niezależnie od siebie. Dzięki temu będzie można regulować temperaturę wewnątrz siłowni odpowiednio do potrzeb poszczególnych pomieszczeń. To bardzo wygodne rozwiązanie. W naszym asortymencie znajdziesz klimatyzację Daikin i Rotenso, czyli marek, które cieszą się powszechnym uznaniem. Zaletą jest też opcja zdalnego sterowania, która znacznie ułatwia obsługę poszczególnych jednostek. Niektóre z urządzeń pozwalają na obsługę z poziomu smartfona lub tabletu, co stanowi dodatkowy atut.

Przeczytaj także inne artykuły: