Serwerownie to pomieszczenia techniczne, które stanowią środowisko dla maszyn fizycznych, pełniących funkcję serwerów. Ważne jest to, by atmosfera wewnątrz była w pełni sprzyjająca. Oznacza to konieczność odpowiedniej i ciągłej regulacji, temperatury, wilgotności i wentylacji. Komputery muszą być jak najlepiej chronione przed przegrzaniem, czy obecnością pleśni i grzybów. Do funkcji serwerowni należy dostosowanie przestrzeni do pracy maszyn, ludzie na ogół do niej nie wchodzą, toteż parametry wewnątrz są często dla nich nieodpowiednie.

Podstawowe elementy, które znajdują się w serwerowni? 

Do funkcji serwerowni należy utrzymanie odpowiednich warunków dla urządzeń znajdujących się wewnątrz. Warto jednak zastanowić się, co dokładnie w serwerowni się znajduje. Kluczowe oczywiście są serwery, które znajdują się w rackach, czyli szafach stelażowych. Serwerownie wyłożone są dywanami i matami zapobiegającymi gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych. Podłogi technologiczne, czyli podniesione modularne ułatwiają prowadzenie okablowania. Innym wyposażeniem serwerowni są systemy przeciw pożarowe. 

Jakie warunki powinna zapewniać serwerownia?

Serwerownia musi zapewniać urządzeniom odpowiednie warunki. Mowa tu o właściwej wilgotności na poziomie 45% i temperaturze powietrza sięgającej 20°C. Te funkcje serwerowni wspierane są przez klimatyzację precyzyjną taką jak CyberAir 3 Stulz. Równie ważne w wyposażeniu jest zasilanie awaryjne, które pozwoli na uniknięcie nagłego przerwania pracy serwerów. Należy pamiętać także o systemie przeciwpożarowym, który uchroni urządzenia wewnątrz pomieszczenia od zniszczeń związanych z obecnością ognia. 

Jakie cechy ma klimatyzacja serwerowni?

Do klimatyzacji serwerowni świetnie sprawdzą się urządzenia Stulz, takie jak CyberAir 3. Dostępne są różne warianty wchodzące w skład tej serii. Warto jednak zastanowić się, jakie funkcje serwerowni pozwala pełnić klimatyzacja precyzyjna. Przede wszystkim dobrze jest wymienić skuteczną regulację temperatury i wysoką energooszczędność. CyberAir 3 może pracować z trzema czynnikami chłodniczymi – R407C, R410A oraz R134a. Ponadto ta propozycja klimatyzacji do serwerowni jest także cicha podczas pracy i wyjątkowo wydajna.

Wymiary pomieszczenia a funkcje

Warto pamiętać, że funkcje serwerowni są takie same w przypadku małych, średnich i większych pomieszczeń tego typu. Oznacza to także, że wyposażenie będzie podobne, a nawet identyczne z uwzględnieniem odpowiednich parametrów, które dotyczą na przykład klimatyzacji, Właściwe elementy znajdujące się wewnątrz zostaną dobrane przez wzgląd na czynniki takie jak wymagania zgromadzonych serwerów. Co istotne, wraz z rozwojem firmy może okazać się konieczna rozbudowa serwerowni. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie jej projektowania. Możemy zatem uznać funkcje serwerowni, jej przeznaczenie i – poniekąd – wyposażenie za coś stałego, co znajdziemy w praktycznie każdym tego typu pomieszczeniu. Z tego powodu warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże Ci w doborze, montażu i serwisie konkretnych urządzeń. 

Zobacz także: