Wentylacja serwerowni – dlaczego jest tak istotna?

Specjalistyczny sprzęt znajdujący się w serwerowni bez wątpienia potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego wentylacja jest jedną z podstawowych rzeczy, jakie należy zapewnić w pomieszczeniu. Stale pracujące urządzenia generują ciepło, które może im zaszkodzić uszkadzając je, a nawet całkowicie niszcząc. Optymalną temperaturę i wilgotność powietrza należy w takim przypadku utrzymywać przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Wentylacja serwerowni odpowiedzialna za wymianę powietrza na świeże pozwala na dostosowanie mikroklimatu w pomieszczeniu do wymogów, jakie są niezbędne dla skutecznego funkcjonowania znajdujących się w środku serwerów. Stały przepływ powietrza o odpowiedniej temperaturze i właściwościach wpłynie korzystnie na długotrwałą pracę maszyn. Dlatego, podczas przygotowywania serwerowni wentylacja powinna stanowić jeden z kluczowych wymogów, jaki spełnić należy w pierwszej kolejności. Najważniejsze cechy jakimi powinno odznaczać się pomieszczenie zależą przede wszystkim od rodzaju znajdujących się wewnątrz maszyn.

Na czym polega proces wentylacji serwerowni?

Zakłada się, że w serwerowni nie powinno być okien. To dlatego skuteczna wentylacja okazuje się niezwykle ważna. Odpowiedni przepływ powietrza tworzy dla działających w pomieszczeniu urządzeń optymalne warunki. Doprowadzenie czystego powietrza i odprowadzenie zużytego wpływa na jego jakość wewnątrz serwerowni, co z kolei, tak, jak czynniki zewnętrzne, oddziałuje na pracujące serwery. Systemy wentylacyjne powinny zatem być dobrane tak, by odpowiadały zaleceniom producenta danej technologii, której działaniu mają dopomóc. W serwerowni powinna zostać utrzymana temperatura między dwudziestoma a dwudziestoma jeden stopniami Celsjusza oraz wilgotność powietrza od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu procent. W zachowaniu takiego stanu rzeczy pomaga sprawna wentylacja idąca w parze z klimatyzacją, co czyni z niej niezbędny element wyposażenia pomieszczenia technicznego.

Na co zwrócić uwagę projektując wentylację serwerowni?

Każde urządzenie działające w pomieszczeniu posiada własne wymagania, co do optymalnych warunków powietrza, potrzebnych w przypadku ciągłej pracy. Wentylacja serwerowni jest jednym z aspektów, jakim należy poświęcić należytą uwagę. Istotne jest, aby we wnętrzu pomieszczenia technicznego panowały odpowiednie warunki, które zapobiegną uszkodzeniom serwerów oraz zaleganiu pleśni, czy grzybów, które działają niekorzystnie na ich pracę. Zdecydowanie dobrze jest stawiać na rozwiązania proponowane przez godnego zaufania doświadczonego producenta.

Zobacz także: klimatyzacja serwerowniklimatyzacja do małej serwerowniklimatyzacja do średniej serwerowniklimatyzacja dużej serwerowniklimatyzacja nietypowej serwerowni

Ciekawe artykuły:

Klimatyzator przenośny do serwerowni

Klimatyzacja do serwerowni – istota, cele i znaczenie

Wentylacja i rekuperacja