Wymiary serwerowni to kwestia niejednoznaczna. Tak naprawdę są zależne od tego, ile komputerów znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Im więcej maszyn – tym większa powierzchnia będzie niezbędna. Ważne jest także ulokowanie wewnątrz najważniejszych elementów, które odpowiadają za całokształt wyposażenia i pracy. Wymiary serwerowni to temat, który należy wziąć pod uwagę już na etapie jej projektowania. Jak najbardziej jednak, w każdym dowolnym momencie można zdecydować się na jej rozbudowę.

Co należy uwzględnić planując wymiary serwerowni?

Wymiary serwerowni muszą być odpowiednie, aby zmieścić cały wymagany sprzęt. Mowa tu nie tylko o samych komputerach, ale też szafach teleinformatycznych, na których stoją – tak zwanych “rackach”, okablowaniu, matach przeciw elektrostatycznych i zasilaniu – w tym awaryjnym. Niezbędna jest także klimatyzacja serwerowni, która odpowiada za zapewnienie optymalnych warunków całemu zgromadzonemu wewnątrz sprzętowi. Mówiąc w skrócie, wymiary serwerowni muszą zagwarantować odpowiednią przestrzeń dla wszystkich niezbędnych elementów.

Czy wymiary serwerowni można zwiększyć z czasem?

Ważnym aspektem jest to, że wymiary serwerowni, jako samego pomieszczenia technicznego, bez koniecznej rozbudowy w formie rozległego remontu nie ulegają poszerzeniu. Oznacza to, że jeśli chcemy uniknąć późniejszej zmiany lokalizacji, bardziej racjonalnym rozwiązaniem może okazać się dobór większej powierzchni. Łączy się to z kosztami, jednak jeżeli planujesz poszerzenie działalności w niedalekiej przyszłości, jest to jak najbardziej uzasadnione postępowanie. Wymiary serwerowni muszą odpowiadać zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa, także uwzględniając jego późniejszą rozbudowę.

Jak dobrać wymiary serwerowni?

W doborze wymiarów serwerowni pomogą Ci doświadczeni specjaliści odpowiedzialni za jej budowę. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość sprzętu wewnątrz, skupiając się nie tylko na komputerach, ale też urządzeniach, które wspierają ich pracę. Dobrze jest pamiętać o ewentualnych planach na przyszłość, rozbudowie działalności, chęci dokupienia dodatkowych serwerów. Wraz z pojawieniem się nowego komputera, wymagany jest także rack, okablowanie i inne elementy, które pozwalają na jego nieprzerwane funkcjonowanie. Wymiary serwerowni muszą być zatem odpowiednio oszacowane. W ostateczności istnieje jednak możliwość rozbudowy całego pomieszczenia, co wiąże się z remontem budynku, jego przebudową – być może nawet całkowitą.

Dobrze jest pamiętać o każdym szczególe

Szacując wymiary serwerowni dobrze jest pamiętać o każdym szczególe. Dzięki temu uda Ci się uniknąć późniejszych kosztów związanych z rozbudową pomieszczenia technicznego. Raz poniesiony koszt wzniesienia serwerowni pozwoli Ci na wieloletnie eksploatowanie zgromadzonego wewnątrz sprzętu, także w przypadku poszerzenia działalności firmy. Jest to znacząca zaleta, którą warto mieć na uwadze. Wymiary serwerowni powinny zostać określone na podstawie rzetelnych szacunków.