Poprawny montaż klimatyzacji zapewni jej optymalne funkcjonowanie, dlatego warto w odpowiedni sposób do niego podejść. Jedną z polecanych możliwości jest zdecydowanie zlecenie wykonania tych czynności fachowcom, którzy odznaczają się profesjonalizmem.

Etapy montażu klimatyzacji

Sam proces montażu klimatyzacji przebiega w kilku krokach, które pozwolą na osiągnięcie sukcesu. Pierwszym z nich jest wybór właściwego miejsca na klimatyzator – jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Tutaj należy zwrócić uwagę, by zapewnić równomierną dystrybucję powietrza i łatwy dostęp do urządzenia w przypadku ewentualnych prac serwisowych. Później następuje montaż stelażu jednostki wewnętrznej na ścianie, wiercenie otworu na przewody, instalacja skroplin i rury, mających na celu połączenie jednostki wewnętrznej z zewnętrzną. Odległość pomiędzy sprzętem a sufitem nie powinna być mniejsza niż dwadzieścia centymetrów, z kolei po bokach zaleca się zachowanie trzydziestu centymetrów odstępu. Po skończeniu tych działań, można zająć się pozostałymi elementami klimatyzacji.

Jednostka zewnętrzna i etap końcowy

Poza budynkiem następuje montaż jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Odległość pomiędzy obiema jednostkami powinna być jak najmniejsza. Element klimatyzacji montowany na zewnątrz powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany budynku. Ważny jest także stabilny i wytrzymały fundament. Na spodzie jednostki zewnętrznej w następnej kolejności należy zamontować odpływ skroplin, później – instalację freonową. Rury łączące jednostki zewnętrzną i wewnętrzną powinny być dostosowane do odległości między nimi. Obie konstrukcje trzeba połączyć jeszcze instalacjami elektrycznymi. Końcowym etapem, poprzedzającym uruchomienie jest próba szczelności i odpowietrzenie układu. Tutaj przydatna okazuje się pompa próżniowa, która wytwarza próżnię umożliwiającą wypełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym. Poprawnie przeprowadzony montaż klimatyzacji zapewni jej właściwe funkcjonowanie.

Montaż klimatyzacji cena – od czego zależy?

W sytuacji, gdy montażem klimatyzacji zajmują się wykwalifikowani specjaliści, cena zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj klimatyzatora. Wśród propozycji urządzeń możesz znaleźć np. Sprawdzone urządzenie Rotenso Imoto – model o klasycznym wyglądzie, który odznacza się trzema innowacyjnymi filtrami, wpływającymi na wychwycenie większości alergenów, likwidację bakterii i grzybów oraz dezynfekcję powietrza. Ponadto, klimatyzator ten jest prosty w obsłudze. Wpływ na cenę montażu klimatyzacji ma także miejsce jej założenia, a konkretnie – jego dostępność. Chodzi tu między innymi o konieczność użycia rusztowania. Istotna jest także odległość pomiędzy parownikiem a skraplaczem. Poprawnie wykonany montaż klimatyzacji, jak również model urządzenia dostosowany do potrzeb użytkownika to gwarancja jakości schładzania temperatury w pomieszczeni i – co się z tym wiąże – zadowolenia klienta. To powód, dla którego warto podejść do tych czynności z należytą rzetelnością.

Zobacz również: