Klimatyzacja komfortu – czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Klimatyzacja komfortu to inaczej uzdatnianie powietrza do takich właściwości, aby uzyskać komfort cieplny (termiczny) użytkownika danego pomieszczenia, a także utrzymać inne poza temperaturowe czynniki powietrza na optymalnym poziomie. Nowoczesne technologie w zakresie klimatyzacji komfortu coraz bardziej skupiają się również na tych pozostałych aspektach – już nie tylko grzanie/chłodzenie powietrza do zadanego poziomu jest priorytetem nowoczesnej klimatyzacji komfortu. Mikroklimat w którym przebywa człowiek, w domu czy też w zawodowej przestrzeni – wpływa na jego samopoczucie, zdrowie, wydajność, efektywność wykonywanych prac, zdolności umysłowe, a także ogólne samopoczucie. Dlatego tak ważnym jest dbałość o: temperaturę, wilgotność powietrza, ciśnienie, zawartość powietrza, stopień czystości, prędkość powietrza.

Zgodnie z ogólnie przyjętymi parametrami – mikroklimat – uznaje się za komfortowy dla człowieka wówczas, gdy:

– temperatura latem mieści się w przedziale: 23-26 stopni Celsjusza;

– temperatura zimą mieści się w przedziale: 20-24 stopni Celsjusza;

– wilgotność powietrza jest w przedziale 40% – 60%;

– prędkość powietrza jest w przedziale: 0,2 m/s – 0,5 m/4.

Najnowocześniejsze technologie klimatyzacji komfortu pozwalają skutecznie: ochłodzić, odwilżyć, ogrzać, nawilżyć, poddać jonizacji, przefiltrować, uzdatnić powietrze w zamkniętym pomieszczeniu, tworząc optymalny mikroklimat.

Propozycje w zakresie klimatyzacji komfortu – na jakie marki warto postawić dokonując zakupu?

W zakresie klimatyzacji komfortu polecamy doświadczone marki Rotenso i Daikin. Są to producenci, których jedną z gałęzi działalności – obok klimatyzacji precyzyjnejklimatyzacji przemysłowej – jest właśnie klimatyzacja komfortu.

Obie marki stawiają przede wszystkim na energooszczędność produktów, ekologiczność, innowacyjne i zaawansowane rozwiązania technologiczne, wysokiej jakości komponenty, długą żywotność, cichość pracy, wykorzystanie ekologicznej technologii free-cooling, różnorodność trybów pracy, czy intuicyjność obsługi.

Dodatkowo w klimatyzacji komfortu coraz częściej wykorzystywane są wielostrefowe czujniki ruchu, które pozwalają automatycznie wykryć obecność człowiek w pomieszczeniu lub jego brak, co skutkuje precyzją nawiewu i procesu chłodzenia/grzania, a także oszczędnościami w zużyciu energii.

Ważnym w klimatyzacji komfortu – co oferuje Rotenso i Daikin – jest zastosowanie najnowocześniejszych czynników chłodniczych – z wyeliminowanym negatywnym oddziaływaniu na środowisko. Czynnik chłodniczy to substancja o niskiej temperaturze wrzenia, która umożliwia odbieranie ciepła z pomieszczenia. Kiedyś stosowane były szkodliwe freony, obecnie używa się przyjazne środowisku czynniki.

Klimatyzacje komfortu oferowane przez Rotenso i Daikin to różnego typu urządzenia jak m.in.: klimatyzatory przenośne, klimatyzatory ścienne, klimatyzatory typu split, multisplit, klimatyzatory kanałowe.

Przykładowe Artykuły:

Najczęściej wybierane rozwiązania klimatyzacyjne do serwerowni

Klimatyzator do pracy ciągłej

Klimatyzacja, a jakość powietrza?