Serwerownia w domu to rozwiązanie, na które decydują się przede wszystkim użytkownicy niewielkiej ilości komputerów pełniących funkcję serwerów. Jest ona zdecydowanie mniejsza niż data center, należy jednak pamiętać, że również i ona wiąże się ze znacznymi kosztami. Serwerownia w domu musi zapewniać sprzętowi optymalne warunki do pracy, od której często zależy jakość działania całego przedsięwzięcia. Zdecydowanie warto zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, zanim podejmiemy decyzję dotyczącą inwestycji.

Serwerownia w domu – jakie warunki są niezbędne dla sprzętu?

Serwerownia w domu, podobnie jak ta umieszczona w Data Center powinna zapewniać serwerom optymalne warunki. Mowa tu m.in. o wilgotności na poziomie 45% i temperaturze wynoszącej 20°C. Takie parametry pozwolą na niezachwianą pracę urządzeń. Co więcej, skuteczna klimatyzacja serwerowni w domu wyeliminuje z powietrza zanieczyszczenia, bakterie i zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów. Jest to ważne chociażby z tego względu, że mogą one uszkodzić serwery, które są niezbędne dla Twojej działalności zawodowej. 

Koszty serwerowni w domu

Koszty serwerowni w domu są kwestią niezwykle ważną. Inwestując, musisz zaopatrzyć odpowiedniej wielkości pomieszczenie nie tylko w serwery, ale też racki, czyli szafy stelażowe, dywany lub maty zapobiegające gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych, dobrej jakości klimatyzację, awaryjne źródło zasilania oraz m.in. system przeciwpożarowy (co może okazać się wielkim zabezpieczeniem). Wymogów prawnych jest o wiele więcej, także warto przed podjęciem statyczne decyzji poznać się dokładnie z wszelkiemi wytycznymi, przede wszystkim wskazanymi przez prawodawce. Wówczas będziesz mógł zyskać pewność, że Twoja serwerownia w domu jest w stu procentach gotowa do funkcjonowania, co przyniesie Ci korzyści finansowe.

Warto zwrócić się do specjalisty

Jeśli planujesz zainwestować w serwerownię w domu, zdecydowanie powinny Cię zainteresować oferty doświadczonych specjalistów. Pomogą Ci w doborze najlepszego wyposażenia. Warto wymienić tu niezawodną klimatyzację, na przykład cenionej marki Stulz. Ten producent znany jest z rozwiązań takich jak CyberAir 3, CyberRow, czy CyberLab. Pomoc fachowca w tej dziedzinie ułatwi Ci dobór odpowiedniej dla potrzeb Twojej serwerowni w domu technologii z zakresu regulacji stanu powietrza. 

Serwerownia w domu wymaga także pokrycia kosztów łączy internetowych

Kolejnym ważnym aspektem do rozważenia jest fakt, że serwerownia w domu wiąże się także z pokryciem kosztów łączy internetowych, które wykorzystuje nieustannie. Co warte podkreślenia, kwoty należności są większe w przypadku mniejszych firm. To właśnie one na ogół korzystają z serwerowni w domu. Większe przedsiębiorstwa niejednokrotnie zamawiają łącza internetowe hurtowo, co daje im znaczne ulgi finansowe. Pamiętaj również o niezbędnych szkoleniach dla pracowników, którzy mieliby obsługiwać serwery. Rozsądnym rozwiązaniem jest rozpatrzenie wszystkich okoliczności, jakie występują w przypadku takiej inwestycji. Wówczas z pewnością uda Ci się oszacować, czy serwerownia w domu jest dla Ciebie opłacalną opcją i wpłynie korzystnie na rozwój Twojej firmy.

Sprawdź również: