Sprężarka klimatyzacji, zwana też kompresorem to podstawowy element całego układu. Wpływa na efektywność i wydajność urządzenia. Sprężarka jest wykorzystywana w sektorach, takich jak klimatyzacja i wentylacja budynków mieszkalnych, biurowych, handlowych i przemysłowych. Czy to jedyne zastosowanie? Nie. Kompresory można spotkać też w lodówkach, chłodniach i innych urządzeniach do przechowywania i transportu żywności, a nawet w branży chemicznej – na przykład w rafineriach. Trzeba jednak wspomnieć, że sprężarka klimatyzacji to część systemów klimatyzacyjnych, do których należą jednostki split i multisplit, typu VRF, kanałowe oraz przemysłowe. Jest to o tyle istotne, że nie w każdej technologii regulującej temperaturę powietrza kompresor jest stosowany. Mowa tu na przykład o klimatyzatorach przenośnych.

Z czego składa się sprężarka klimatyzacji?

Warto pochylić się też nad tym, z czego składa się sprężarka klimatyzacji. Do jej głównych elementów należą: silnik, wirnik, cylinder, zawory ssące i tłoczące oraz układ smarowania. Do najpopularniejszych kompresorów montowanych w klimatyzatorach należą te tłokowe. Wykorzystują one ruch tłoka do sprężania czynnika chłodniczego. 

Tutaj warto dodać, że tłok może być jednostopniowy – z jednym cylindrem lub dwustopniowy – z dwoma cylindrami. Poza wspomnianym rodzajem możemy wymienić także sprężarki śrubowe, składające się z dwóch śrub oraz obrotowe, wykorzystujące wirujący wirnik do sprężania czynnika chłodniczego. Te ostatnie są wykorzystywane głównie w mniejszych jednostkach klimatyzacyjnych, do których zaliczają się pompy ciepła.

Jak sprawdzić sprężarkę klimatyzacji w domu?

Jak już wspomnieliśmy, sprężarka jest jednym z kluczowych elementów klimatyzacji. Dlatego też może pojawić się pytanie, jak sprawdzić, czy jest ona uszkodzona. Jedną z przyczyn problemów jest przepięcie w sieci, które może wystąpić na przykład po uderzeniu pioruna w linię energetyczną, zakłóceniami generowanymi przez inne urządzenia lub wadami produkcyjnymi. W takich przypadkach problem jest na ogół widoczny gołym okiem, a diagnostyka odbywa się wizualnie. Jeśli usterka sprężarki klimatyzacji występuje na innym tle, najlepszym rozwiązaniem jest sugerowanie się wyświetlanym kodem błędu. Wówczas należy zweryfikować, za co odpowiada i stosując się do instrukcji serwisowej, dokonać pomiaru, naprawy lub wymiany uszkodzonych podzespołów.

Jakie są objawy zepsutej sprężarki klimatyzacji?

Jeśli chodzi o to, jakie są objawy zepsutej sprężarki klimatyzacji, trzeba wspomnieć tu o powodach usterek. Jednym z nich jest utrata oleju. Wówczas olej nie będzie odpowiednio smarował współpracujących powierzchni. Przyczyną może być rozrzedzenie czynnikiem chłodniczym lub przegrzanie sprężarki. Wówczas olej opuszcza kompresor i w ogóle nie wraca lub robi to w niedostatecznej ilości. 

Przyczyny uszkodzeń – jakie są spotykane?

Skupmy się teraz na przyczynach uszkodzeń sprężarki. Jeśli chodzi o te spowodowane utratą oleju, możemy mówić o:

– źle dobranej i poprowadzonej instalacji chłodniczej,

– nieprawidłowych pułapkach olejowych,

– nieodpowiednim odszranianiu,

– krótkich włączeniach,

– małym obciążeniu,

– utracie czynnika.

Problemem jest też zalewanie sprężarek ciekłym czynnikiem. Do tego dochodzi w wyniku nieprawidłowego napełniania czynnikiem chłodniczym, nieodpowiednim działaniem lub doborem zaworu rozprężnego, małych obciążeń parownika lub tym, że jest on źle dobrany, nagłych zmian obciążenia. Wspomnijmy też o tym, że na poziom migracji czynnika chłodniczego wpływ wywierają także takie aspekty jak długość czasu wyłączenia sprężarki, temperatura jej otoczenia, różnica ciśnienia nasycenia pary czynnika w sprężarce i parowniku lub skraplaczu oraz stosunek ilości oleju do czynnika. 

Czy to jedyne awarie, jakie występują? Tutaj należy wspomnieć też o przyczynach przegrzania kompresora, a są to:

– wysoki współczynnik sprężania,

– nieodpowiednie chłodzenie silnika,

– wysoka temperatura powracającego gazu,

– wybór złego czynnika chłodniczego.

Zaznajamiając się z tymi kwestiami, można podjąć kroki, które przyczynią się do usprawnienia pracy klimatyzacji domowej. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że kluczowe jest regularne serwisowanie urządzenia, w dodatku przeprowadzone przez osoby doświadczone.

Zobacz również inne wpisy poradnikowe: