Temperatura na wlocie szafy serwerowej powinna wynosić od 18°C do 27°C, z kolei wylot gorącego powietrza nie może przekroczyć tej wartości o 20°C. Trzeba pamiętać, że zachowanie odpowiedniego poziomu nagrzania jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serwerów. Ogólnie przyjęło się, że w serwerowni powinna panować temperatura na poziomie 20°C i wilgotność wynosząca 45%. Taką atmosferę pomaga zapewnić skuteczna klimatyzacja precyzyjna, która musi być dobrana specjalnie pod wymagania danego pomieszczenia technicznego, jego zapotrzebowanie na moc chłodniczą. 

Jaka temperatura w szafie rack?

Jak już wyjaśniliśmy, dla odpowiedniej pracy sprzętu elektrycznego niezbędna jest odpowiednia temperatura. Wewnątrz szafy rack powinna wynosić ona od 18°C do 27°C, chociaż można spotkać się z twierdzeniem, że maksymalna wartość wynosi tu 24°C. Dlatego też istotna jest wentylacja szafy stelażowej, w której został umieszczony serwer. Oznacza to, że nie może być to szczelnie zamknięte miejsce bez możliwości ujścia nadmiernej temperatury. Z tego względu w rackach montuje się wentylatory, które wymuszają przepływ powietrza wewnątrz szafy i prawidłowe odprowadzenie ciepła od podpiętych urządzeń – w tym wypadku – serwerów. 

Jaka maksymalna temperatura serwerowni?

Warto wspomnieć też o temperaturze w samym pomieszczeniu technicznym. Optymalnie powinna ona się utrzymywać na poziomie 20°C, można także spotkać się z zaleceniami, by nie przekraczała 24°C. W takich warunkach komputery będą mogły działać w sposób prawidłowy, sprawny i przede wszystkim – bezpieczny. Pamiętaj, że serwery, które nieustannie pracują, wytwarzają ciepło, nie tylko wewnątrz racków. To, co jest ważne to fakt, że podnosi się również temperatura w serwerowni, rozumianej tutaj jako pomieszczenie, gdzie znajduje się sprzęt. Dobrą wiadomością jest to, że skuteczna klimatyzacja precyzyjna pomoże Ci w zachowaniu właściwych warunków, co znacznie zwiększy efektywność i żywotność technologii. 

Czy w serwerowni musi być klimatyzacja?

Bez wątpienia tak – w serwerowni musi być klimatyzacja i to precyzyjna, która jest dostosowana do regulacji temperatury w pomieszczeniach technicznych. Taka instalacja zwiększa bezpieczeństwo, kontroluje przepływ powietrza, reguluje temperaturę i wilgotność. Warto zaznaczyć, że ta ostatnia kwestia także nie może być pomijana. Na szczęście klimatyzacja usprawni zachowanie optymalnych warunków w każdej z tych dziedzin. Jeśli zastanawiasz się, na jakie rozwiązanie postawić, być może zainteresuje Cię seria STULZ CyberAir3. Jest ona dostosowana do pracy w serwerowniach o koniecznych mocach chłodniczych powyżej 20 kW. Pamiętaj, że niezależnie od wielkości pomieszczenia technicznego, warunki, jakie mają w nim panować, są takie same. Dlatego też koniecznie uwzględnij w projekcie wykorzystanie nie tylko sprzętu do regulacji atmosfery w serwerowni, ale też wentylatory w szafach rackowych, w których znajdować będą się serwery.

Przeczytaj także inne artykuły: