Klimatyzacja serwerowni jest ważnym elementem jej wyposażenia. To właśnie ona odpowiada za stworzenie optymalnych warunków dla pracujących wewnątrz urządzeń. Toteż istotne jest to, by jak najlepiej dobrać ją do potrzeb sprzętu. Mówiąc zwięźle, klimatyzacja serwerowni powinna być dopasowana do wymagań serwerów, gwarantować im optymalną temperaturę, wilgotność i czystość powietrza. Istotną cechą jest także skuteczna ochrona przed grzybami i pleśnią, które mogłyby zaszkodzić urządzeniom.

Jak działa klimatyzacja serwerowni?

Klimatyzacja serwerowni to sprzęt, który reguluje temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jej moc dobiera się m.in. przez wzgląd na wielkość obszaru objętego jej działaniem. Przyjęło się, że klimatyzacja serwerowni powinna zapewnić temperaturę wynoszącą około 20°C i wilgotność na poziomie 45%. Takie warunki są optymalne dla większości maszyn znajdujących się w tego typu pomieszczeniach. Co ważne, w zimowe dni, kiedy temperatura na zewnątrz skrajnie spada, klimatyzacja serwerowni będzie o około 30-40% mniej wydajna. Z tego względu, również i tę kwestię należy wziąć pod uwagę podczas doboru technologii i jej parametrów.

Klimatyzacja serwerowni – rozwiązanie awaryjne

Może zdarzyć się tak, że praca klimatyzacji serwerowni ulegnie pogorszeniu. Dlatego z całą pewnością warto przygotować rozwiązanie awaryjne. Jedną z propozycji jest system pracy naprzemiennej, czyli funkcjonowania dwóch jednostek zamiennie po upływie określonego czasu. Ta opcja pozwala na odpoczynek danej technologii, która wspierana przez drugą nie musi działać nieustannie. Dzięki temu żywotność klimatyzacji serwerowni również ulegnie wydłużeniu, a co za tym idzie – inwestycja będzie o wiele bardziej opłacalna.

Jak dobrać klimatyzację serwerowni?

Klimatyzacja serwerowni, jaką wybierzesz, zależna jest od kilku istotnych czynników. Są to wymiary pomieszczenia, to, czy serwery muszą działać nieustannie, bez przerwy oraz zalecenia ich producenta. Istnieją ogólne zalecenia, co do parametrów, jednak może zdarzyć się tak, że dany sprzęt wymagać będzie odpowiednich warunków. Jeśli chodzi o parametry klimatyzacji serwerowni, należy je obliczyć, w czym może pomóc Ci doświadczony fachowiec, któremu zlecasz jej wykonanie. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się klimatyzatory naścienne, kanałowe lub sufitowe. Przy większym obciążeniu cieplnym zalecamy szafy klimatyzacji precyzyjnej.

Przykładowe rozwiązania idealne do pomieszczeń technicznych

Proponowanych rozwiązań z zakresu klimatyzacji serwerowni możemy wymienić wiele. Począwszy od klimatyzatorów naścienny, dobrych do małych pomieszczeń, na klimatyzacji precyzyjnej kończąc. Warto rozważyć marki, takie jak Daikin, czy Stulz. Wśród opcji klimatyzacji serwerowni na uwagę zasługuje CyberRow, który jest dostępny w dwóch wersjach – A, czyli bezpośrednim odparowywaniu i CW, które oznacza wodę lodową. Co więcej, ta technologia sprawdzi się w przypadku pracy z rackami wszystkich producentów. Tę klimatyzację serwerowni możesz wybrać w rozmiarze odpowiednim do Twoich potrzeb spośród sześciu możliwych.

Sprawdź także: