Na Islandii, w pobliżu miejscowości Keflavik, jeszcze na początku tego wieku znajdowała się baza wojskowa Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Naval Air Station Keflavik powstała w czasie drugiej wojny światowej z inicjatywy amerykańskiej armii. Wówczas stanowiła część misji mającej na celu utrzymanie obrony Islandii i zabezpieczenie szlaków lotniczych na północy Atlantyku. Ponieważ baza w Keflavik miała być tymczasowa, wojska USA opuściły ją w 1947 roku, jednak pozostawała pusta jedynie przez 4 lata. W 1951 roku zajęły ją Islandzkie Siły Obronne i od tego momentu służyła jako baza NATO. Taka była jej rola aż do 2006 roku. Potem przez 5 lat baza trafiła w zarząd Islandzkiej Agencji Ochrony, a kiedy ta została rozwiązana, terenem zaczęła zawiadywać Islandzka Straż Przybrzeżna. Było to 1 stycznia 2011 roku.

Niedługo potem w tym samym miejscu rozpoczęła się budowa kampusu firmy Verne Global, który zaczął działać już rok później. W 2013 roku dwukrotnie zwiększono możliwości centrum danych. Dziś z powodzeniem obsługuje firmy wykorzystujące na co dzień sztuczną inteligencję, dzięki wykorzystaniu technologii wspierających obliczenia AI. Powierzchnia zajmowana przez data center Verne Global to 40 akrów. Głównym zadaniem obecnych tam serwerów i komputerów jest higher performance computing i supercomputing, czyli zadania najbardziej wymagające, jeśli chodzi o moc komputerów.

Za dużymi potrzebami związanymi z obliczeniami procesorów, idzie również bardzo duża potrzeba chłodzenia sprzętu znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego też Verne Global nieprzypadkowo wybrało chłodną Islandię. Właśnie lokalizacja sprawia, że z powodzeniem klimatyzacja serwerowni może nieustannie wykorzystywać free-cooling, a więc system chłodzenia używający powietrza z zewnątrz. Samo to już nieco obniża koszty związane z utrzymaniem prawidłowych parametrów powietrza. Dodatkowo, zdecydowano się na odnawialne źródła zasilania. W ten sposób zminimalizowano ślad węglowy serwerowni Verne Global. 

W naszej ofercie znajdziecie rozwiązania klimatyzacyjne, które także umożliwiają chłodzenie pomieszczeń technicznych z użyciem chłodnego powietrza z zewnątrz. Klimatyzacja precyzyjna z free-coolingiem to nie tylko duża oszczędność prądu, ale też mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Proponujemy również klimatyzację przemysłową dla maszyn industrialnych i linii produkcyjnych, a także klimatyzację komfortu dla ludzi w biurach i budynkach usługowych.