Klimatyzacja do serwerowni jest obowiązkowym elementem wyposażenia. To dlatego, że tego typu sprzęt gwarantuje prawidłowe warunki w pomieszczeniu technicznym. Kwestia dotyczy nie tylko temperatury, ale też wilgotności i ogólnego stanu powietrza. Klimatyzacja precyzyjna może zapobiec pojawianiu się bakterii i drobnoustrojów na ścianach oraz technologii, która w danym miejscu działa. Ma to znaczący wpływ na jakość pracy całego przedsięwzięcia. Z tego powodu rozwiązania tego typu są po prostu niezbędne i to niezależnie od wymiarów serwerowni i ilości ciepła, jakie produkuje. 

Jaka temperatura w serwerowni?

Temperatura w serwerowni musi być utrzymana na prawidłowej wartości, to jest około 20°C. Ma to znaczenie ze względu na uniknięcie przegrzania się sprzętu komputerowego, od którego zależy jakość pracy Twojego przedsięwzięcia. Z tego powodu należy zadbać o dobór odpowiedniej klimatyzacji do serwerowni. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest, zasięgnięcie porady fachowca. Zauważ, że dobór urządzenia jest zależny od tego, ile ciepła produkuje technologia działająca w pomieszczeniu technicznym. Trzeba pamiętać, że w każdym przypadku niezbędne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu temperatury i wilgoci. 

W serwerowni sprawdzi się doskonale klimatyzacja precyzyjna, która jest dedykowana pomieszczeniom technicznym. Trzeba jednak nadmienić, że mniejsze serwerownie mogą śmiało wykorzystywać urządzenia typu split. Jest to poniekąd forma oszczędności, która jednak zapewnia tak samo cenną skuteczność. Z tego względu zachęcamy do dokonania stosownych szacunków przed dokonaniem wyboru. Klimatyzacja do serwerowni z zakresu technologii o tym przeznaczeniu to na przykład Stulz CyberAir 3. Jest to rozwiązanie energooszczędne, które może pracować z trzema różnymi czynnikami chłodniczymi – R407C, R410A oraz R134A. Dzięki temu możesz dostosować je do swoich potrzeb. 

Jaka powinna być wilgotność powietrza w serwerowni?

Klimatyzator wpływa także na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w serwerowni. Powinna ona być utrzymywana na poziomie 45-55%. Ta wartość mają podobne znaczenie, co temperatura w pomieszczeniu technicznym. Należy uwzględnić tę kwestię już na etapie projektowania tego typu miejsca. Na szczęście, to jedno urządzenie pozwala uzyskać podwójny efekt – regulację temperatury i poziomu wilgoci. Dzięki temu może mówić o jeszcze większej opłacalności, tym bardziej że oba czynniki są konieczne do prawidłowej pracy sprzętu komputerowego, który działa niejednokrotnie nieustannie i tym samym – produkuje znaczne pokłady ciepła. 

Jeśli jesteś na etapie projektowania serwerowni, doradzamy, żeby już na wstępie rozważyć dobór klimatyzacji. Jest to coś, co znacząco wpłynie na żywotność sprzętu komputerowego. To bardzo istotne z powodu wymagań poszczególnej technologii. Klimatyzacja do serwerowni musi być skuteczna, a co do tego zyskasz pewność dzięki regularnemu serwisowi. Pamiętaj, że powinna przeprowadzić go wyszkolona osoba.

Poznaj również inne wpisy: