Aby zrozumieć, czym jest serwerownia Minecraft, warto na początek poznać pojęcie serwera. W tym przypadku serwer jest maszyną, która umożliwia grę z innymi graczami. Każdy serwer ma inne unikalne cechy. Właściwości w tym przypadku mogą różnić się w zależności od wymagań, które powstają z powodów, np. chęci rywalizacji między osobami grającymi, rozbudowanej ekonomii lub też wbudowanych minigrach. Serwerownie Minecraft muszą spełniać określone wymagania, dzięki którym gra będzie funkcjonować prawidłowo. W tej kwestii wiele zależy od oprogramowania, jakie jest zainstalowane na komputerze.

Wymagania serwera Minecraft

Wśród wymagań dotyczących serwerowni Minecraft znajdziemy wiele cennych uwag, które poprawią jej funkcjonowanie. Skupimy się teraz na trybie przetrwania. Serwery Minecraft obsługują oprogramowanie Java 8.1. Co więcej, użytkownicy Linuxa nie powinni decydować się na stosowanie do hostingu OpenJDK. To oprogramowanie może generować problemy. Wymagana jest tylko wersja JRE, chociaż Java JDK także będzie działać. Warto wiedzieć, że im więcej pamięci RAM ma serwerownia Minecraft, tym lepiej. Minimum wynosi 3GB. Co ciekawe, serwery od wersji 1.1 mogą używać wielu rdzeni, co wzmacnia ich wydajność.

Serwer typu LAN – uruchamianie i przykładowe wymagania

Serwer typu LAN od wersji 1.2.3 ma konkretne wymagania, które powinna zapewnić mu serwerownia Minecraft. Mowa tu m.in. o pamięci RAM sięgającej 2GB, 3GB lub – najlepiej – 8GB. Ważny jest także zapas pamięci do zapisu świata o wartości przynajmniej 150MB, 200MB, albo 200MB na karcie SSD. Te wartości różnią się w zależności od tego, czy bierzemy pod uwagę minimalne, zalecane, czy też dobre dla serwerowni Minecraft sugestie. Pierwsze z nich mówią o ilości graczy w granicy 1-4, następnie 5-10, by w końcu liczba ta osiągała ponad 10 osób.

Serwerowni Minecrafta pamięć RAM

Faktem jest, że im większa liczba graczy, tym większe wymagania co do serwerowni Minecraft. Jednym z wymogów jest odpowiednio dobrana pamięć RAM. Co warte podkreślenia, zapisywanie światów w grze również łączy się z wykorzystaniem tych zasobów. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się SSD, które zapewni optymalną ilość miejsca do przechowywania niezbędnych danych. Przy niektórych oprogramowaniach wykorzystywana jest także pamięć dysku twardego, która również powinna znajdować się na optymalnym poziomie. Najwięcej przestrzeni potrzebują serwerownie Minecraft wielordzeniowe, dlatego zdecydowanie warto zapoznać się ze wszystkimi niezbędnymi parametrami sprzętu.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Z całą pewnością, odpowiednie przygotowanie serwerowni Minecraft to podstawa jej funkcjonowania jak należy. Dlatego warto zadbać o wszystkie niezbędne parametry oraz uwzględnić ewentualny przyrost graczy i – co się z tym wiąże – także potrzeb serwerów. To one umożliwiają działanie gry i jej dodatkowych funkcji, Warto wiedzieć, co jest zalecane, a co odradzane. Dzięki temu uda Ci się stworzyć niezawodną serwerownię Minecraft. Gry komputerowe stale są rozwijane, toteż i serwery je obsługujące muszą spełniać odpowiednie wymagania.

Zobacz także: