Farma serwerów to połączone ze sobą komputery, pełniące funkcję serwerów. Wszystkie urządzenia znajdują się w tym samym miejscu, w jednej serwerowni. Teoretycznie mianem farmy serwerów możemy określić nawet małe skupisko, jednak powszechnie nazywa się tak rozleglejsze pomieszczenia. Często pod nazwą farmy serwerów kryją się serwerownie wielkich firm, uznanych gigantów rynku informatycznego. Warto wyróżnić także serwerownie rozumiane jako pomieszczenia, gdzie znajdują się komputery oraz centra danych, czyli całe budynki, gdzie są one ulokowane. Farmy serwerów muszą spełniać określone wymagania, które zakładają zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków do pracy maszyn. Oznacza to m.in. regulację powietrza i wieloetapową kontrolę dostępu.

Jakie wymagania stawiane są farmom serwerów?

Farma serwerów to powszechnie przyjęte określenie na rozleglejsze centrum danych. Jak każda serwerownia, musi ona zapewniać jak najlepsze warunki komputerom. Wilgotność powietrza powinna sięgać ok. 45%, natomiast temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Dlatego warto zadbać o to, by klimatyzacja precyzyjna była skuteczna, na przykład Stulz CyberAir 3. Sporym ułatwieniem jest wsparcie fachowca na każdym etapie – od doradztwa, przez montaż, aż po serwis. Stulz to ceniona marka, która gwarantuje skuteczne rozwiązania, gdzie klimatyzacja serwerowni jest jednym z kluczowych obszarów działaności. Inną niezbędną rzeczą jest odpowiednia ochrona. Farma serwerów powinna być zabezpieczona autonomicznym systemem przeciwpożarowym i monitoringiem, którego ekrany będą ulokowane w pomieszczeniu biurowym, oddzielonym od hali z komputerami, podobnie jak pomieszczenia techniczne. Przy budowie centrum danych należy również zwrócić uwagę na obecność dwóch źródeł zasilania i zasilaczy awaryjnych. Także połączenia sieciowe powinny pochodzić od różnych dostawców. Dobrze zabezpieczona i wyposażona farma serwerów umożliwi ciągłą, nieustanną pracę urządzeń komputerowych.

Farma serwerów to rozwiązanie dla firm o znacznym zapotrzebowaniu

Farma serwerów to idealne rozwiązanie dla firm, których działalność opiera się na licznych danych, gromadzonych w serwerowniach. Większa powierzchnia, na której zgromadzone będą komputery pozwoli na ich nieprzerwaną pracę. Trzeba jednak spełnić wszystkie niezbędne warunki, które umożliwią taki stan. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który udzieli wszelkich niezbędnych informacji i rad. Do serwerowni nie powinny mieć wstępu osoby postronne. Ważne jest zatem zapewnienie co najmniej dwu etapowej kontroli dostępu. Za obsługę farmy serwerów powinni być odpowiedzialni właściwie przygotowani do tego ludzie. Z racji sposobu funkcjonowania, jest to propozycja głównie dla większych przedsiębiorstw z zakresu telekomunikacyjnego lub informatycznego.

Jak zabezpieczyć komputery?

Komputery znajdujące się na farmie serwerów potrzebują wielopoziomowej ochrony. Mowa tu o zagrożeniach zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku fizycznej ochrony farmy serwerów warto zabezpieczyć się przed sytuacjami, takimi jak pożar lub brak dostawy energii elektrycznej. Istotne jest również to, by serwery przechowywać w odpowiedni sposób – w szafach teleinformatycznych. Dobrze zabezpieczona farma serwerów będzie pracować bez przeszkód, pozwalając na poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Zobacz również: