Wśród wielu rodzajów urządzeń odpowiedzialnych za schładzanie i dbanie o jakość powietrza, możemy znaleźć także klimatyzatory monoblokowe. To rozwiązanie doskonale sprawdza się jako pomocnicze, bądź awaryjne. Klimatyzator monoblokowy różni się od standardowych jednostek tym, że nie posiada części zewnętrznej. Wyróżniamy modele stacjonarne oraz przenośne, które pozwalają na ulokowanie chłodnego strumienia powietrza w dowolnym miejscu w pomieszczeniu domu. Skraplacz i parownik znajdują się w jednej obudowie, co generuje pewien hałas, jednak samo zmniejszanie temperatury panującej wewnątrz pomieszczenia okazuje się skuteczne. Warto pamiętać, że klimatyzator monoblokowy przenośny możesz umieścić w konkretnym pokoju, na jakiś czas przed jego użytkowaniem, dzięki czemu osiągnięta zostanie w nim zadana temperatura, po czym urządzenie zostanie wyłączone, przez co także, jego dźwięk nie będzie przeszkadzał.

Klimatyzacja monoblokowa – czym się cechuje?

Praca klimatyzacji monoblokowej odznacza się kilkoma cechami, na które dobrze jest zwrócić uwagę przed dokonaniem wyboru. W przypadku klimatyzatora przenośnego zaletą jest możliwość przemieszczenia go. To sprawia, że niezależnie od tego, gdzie przebywasz możesz cieszyć się z chłodnego powietrza. Wadą jest jednocześnie fakt, iż urządzenie w ten sposób pozwala na uzyskanie określonej temperatury tylko w danym pomieszczeniu. Urządzenie stacjonarne z kolei nie posiada jednostki zewnętrznej. Należy mieć na uwadze także parę czynników, które mogą przemawiać przeciwko klimatyzatorom monoblokowym. Pierwszym z nich jest generowany hałas, będący wynikiem umieszczenia skraplacza i parownika w jednej obudowie. Podczas pracy klimatyzacji monoblokowej należy także otworzyć okno, aby wyprowadzić rury, które usuwają gorące powietrze. Sposób działania i budowa sprawia, że urządzenie chłodzące nadaje się do stosowania w mieszkaniach.

Klimatyzator monoblokowy – użytkowanie

W przypadku klimatyzacji monoblokowej przenośnej zyskujemy pewną wygodę, gdyż urządzenie może być umieszczane w danym pomieszczeniu, gdzie ma pracować. Z drugiej strony, wymaga ciągłego przenoszenia, jeśli będziemy chcieli regulować temperaturę w różnych pomieszczeniach. Bywa dosyć uciążliwe ze względu na konieczność wystawienia rury wylotowej na zewnątrz Ponadto wspomniany hałas także może być uciążliwy. Jet to raczej forma chłodzenia stosowana jako doraźna. Jeśli zależy nam na, w pełni, komfortowej i wygodnej klimatyzacji, to urządzenia typu monoblok nie będą najlepszym wyborem.

Zobacz również: