W momencie, gdy zależy nam na regulacji temperatury w pomieszczeniu możemy wybrać np.: klimator i klimatyzator. Chociaż oba urządzenia schładzają powietrze w pokoju, dzielą je pewne różnice. Przede wszystkim, klimator wykorzystuje powietrze z wewnątrz pomieszczenia, natomiast klimatyzator – z zewnątrz. Z tego względu w drugim przypadku potrzebny jest montaż jednostki zewnętrznej, niezależnie od tego, czy wykorzystywany jest model typu split, czy multi-split. Mimo to, że wykorzystywany czynnik chłodniczy jest kluczową zmianą, różnic jest jednak więcej. 

Co daje klimator?

Klimator nie tylko schładza, ale i nawilża powietrze. To dlatego, że za czynnik chłodniczy służy tu woda. Rozważając wybór urządzenia, warto wiedzieć, że ten rodzaj odznacza się także: 

– dostosowaniem do pomieszczeń otwartych, 

– cichą pracą, 

– możliwością postawienia w dowolnym miejscu, 

– podnoszeniem wilgotności powietrza,

– opcją usuwania zanieczyszczeń,

– poprawą jakości powietrza. 

Pamiętaj jednak, że to klimatyzator jest uważany za skuteczniejszy. Klimatory stosuje się głównie miejscach, gdzie ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza, do których zaliczamy m.in. biura, sale konferencyjne, gdzie często działa także klimatyzacja.

Co robi klimatyzator?

W przeciwieństwie do klimatora, klimatyzator cechuje się większą skutecznością. To jednak nie koniec różnic. Porównując obie technologie, trzeba wiedzieć, że klimatyzator: 

– wykorzystuje czynnik chłodniczy, często propan, 

– nawiewa świeże powietrze zza okna, 

– powinien stać przy oknie i być połączony z jednostką zewnętrzną, 

– nadaje się do pomieszczeń zamkniętych, 

– osusza powietrze,

– jest wydajniejszy od klimatora,

– może także grzać pomieszczenie i filtrować powietrze. 

Klimatyzatory są bardziej zaawansowane technologicznie i bogatsze w funkcje niż klimatory. Mogą poprawić stan powietrza i regulować jego temperaturę. Trzeba również wspomnieć, że klimatyzatory do użytku domowego możemy podzielić na trzy rodzaje – split, multi-split i urządzenia przenośne. Pierwszy typ odznacza się jedną jednostką wewnętrzną podłączoną do jednej zewnętrznej, drugi – wieloma jednostkami wewnętrznymi niezależnymi od siebie. 

Co lepiej wybrać?

Wymienione cechy klimatora i klimatyzatora pozwalają zauważyć różnice w działaniu obu urządzeń. To pokazuje także, że każde z nich sprawdzi się lepiej w innych warunkach, przy innych potrzebach. Klimator to doskonała opcja w momencie, gdy potrzebujesz klimatyzacji i nawilżacza powietrza. Dzięki temu wyborowi zaoszczędzisz na urządzeniach, ponieważ wystarczy jedno. Klimatyzator w przeciwieństwie do poprzedniej opcji osusza powietrze, a często ma nawet osobną opcję dedykowaną temu procesowi. Jeśli rozglądasz się za dostępnymi opcjami, polecamy urządzenia Daikin i Rotenso. Obie marki cieszą się powszechnym uznaniem,.Warto tu wymienić modele Daikin Emura, Rotenso Imoto oraz Ukura. Co jednak trzeba zaznaczyć to fakt, że wybór jest znacznie większy. 

Przeczytaj także inne wpisy oraz zobacz produkty: