Decydując się na wybór odpowiedniej klimatyzacji do pomieszczeń technicznych dobrze jest zapoznać się z podstawowymi zasadami działania tego urządzenia. Jedną z istotniejszych części klimatyzacji jest czynnik chłodniczy, czyli czynnik termodynamiczny uczestniczący w wymianie ciepła. Inaczej nazywa się go również chłodziwem lub ziębnikiem. Płyny robocze wykorzystywane w dostępnych urządzeniach chłodniczych klasyfikuje się w dwóch podstawowych kategoriach, z których każdą dzieli się na podkategorie. Podział płynów syntetycznych można rozbić dodatkowo na jednorodne, czego przykładem są freony, oraz niejednorodne, takie jak mieszaniny azeotropowe i zeotropowe.  Jeżeli chodzi o płyny naturalne, w obrębie tych konkretnych znajdują się organiczne, jak węglowodory i nieorganiczne, czyli przykładowo amoniak i dwutlenek węgla.

Co najlepiej sprawdzi się do zastosowania w data center?

Miejsca takie jak serwerownie dla zachowania prawidłowego działania wymagają ciągłego odbioru wytwarzanego podczas pracy ciepła. W zależności od wymogów w pomieszczeniach technicznych wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia klimatyzacyjne lub klimatyzację precyzyjną. Sprzęt jaki zostaje zastosowany w serwerowniach powinien przede wszystkim cechować się niezawodnością, ponieważ dzięki niemu można liczyć na stały dostęp do danych. Klimatyzacja do serwerowni chroni również komputery przed uszkodzeniem. Dobrym rozwiązaniem do zastosowania w pomieszczeniach technicznych okazuje się klimatyzacja precyzyjna. Jest ona w stanie zapewnić założone parametry powietrza przez cały rok, bez jakiejkolwiek przerwy w działaniu. Wychodząc naprzeciw potrzebom miejsc, w których pracują urządzenia informatyczne i telekomunikacyjne generujące sporą dawkę ciepła, klimatyzacja precyzyjna zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Dobór urządzeń klimatyzacyjnych powinien być dokonywany przez wykwalifikowanych w tym zakresie ludzi. Odpowiednie dostosowanie klimatyzacji do mikroklimatu panującego w serwerowni zapewni długoletnią niezawodność systemu chłodniczego. 

Czynniki chłodnicze jako gwarancja niezawodności urządzenia

Przed wyborem odpowiedniej klimatyzacji do pomieszczenia technicznego warto zapoznać się z oferowanymi przez producenta parametrami. Dla przykładu, klimatyzacje będącej liderem na rynku ogrzewania i chłodzenia firmy Daikin gwarantują zachowanie niskiego poziomu wilgotności, oraz stałą temperaturę. Odpowiednie działanie czynników chłodniczych zastosowanych w sprzęcie wykorzystywanym do chłodzenia serwerowni jest gwarancją niezawodności całego systemu klimatyzacyjnego, a także pracujących w danym miejscu urządzeń komputerowych. Jeżeli chodzi o godne zaufania systemy klimatyzacyjne, warta uwagi jest również oferta firmy Stulz, działającej na rynku już od siedemdziesięciu lat. Zorientowana na klienta i oparta na wiedzy eksperckiej marka gwarantuje najwyższą jakość urządzeń, dzięki świadomemu zastosowaniu czynników chłodniczych. Decydując się na wymianę chłodziw w serwerowni warto postawić na sprawdzone przez wielu dotychczasowych klientów i przy tym pewne rozwiązania. To od sprawności klimatyzacji pomieszczenia technicznego zależy poprawne funkcjonowanie znajdujących się wewnątrz niego sprzętów. Dobrze mieć na uwadze potencjalną długoletnią żywotność klimatyzacji, która zagwarantuje nieprzerwane korzystanie z komputerów i czułych na jakość powietrza urządzeń.

Sprawdź również:

Serwerownia zimą. Co z chłodzeniem?

Eko serwerownia – czy to możliwe?

Architektury klimatyzowania serwerowni i data center