Wydawałoby się, że przy niskich temperaturach na zewnątrz, sprzęt w data center będzie radził sobie sam i nie potrzebuje klimatyzacji serwerowni. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Klimatyzacja, a szczególnie klimatyzacja precyzyjna, bo ta jest wykorzystywana przy urządzeniach wymagających odpowiednich warunków, pozwala utrzymywać właściwą temperaturę. Ta, nawet zimą, często nijak ma się do tego, co znajduje się na zewnątrz budynków. Poza tym, w klimatyzacji nie chodzi wyłącznie o temperaturę. Równie ważna jest przecież wilgotność powietrza. Szczególnie w miejscach, w których jej zbyt duży poziom może doprowadzić do zniszczenia ogromnych ilości danych.

Utrzymywanie stałej, zadanej temperatury, wymaga ciągłej pracy urządzeń chłodniczych. Przy tym można wyszczególnić dwa sposoby ich funkcjonowania, z czego jeden pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii zimą, jesienią, a nawet wczesną wiosną. Pierwszym sposobem są rozwiązania tradycyjne. Maszyna klimatyzacyjna przez cały czas utrzymuje odpowiednie warunki powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej. Drugą opcją jest free-cooling. W tym przypadku, klimatyzator korzysta z zewnętrznej temperatury powietrza zawsze wtedy, kiedy jest ona niższa od temperatury zadanej. Jeśli np. w serwerowni chcemy utrzymać 19 stopni, to urządzenie używa powietrze zewnętrzne, kiedy tylko jego poziom jest niższy. W ten sposób, przy rosnących kosztach energii, można znacząco zmniejszyć rachunki. Tym bardziej, że urządzenia precyzyjne nie pracują przez kilkaset godzin rocznie, jak klimatyzacja komfortu, tylko 24 na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zresztą free-cooling jest jednym ze sposobów na to, żeby móc cieszyć się eko-serwerownią. Niemniej, do posiadania właściwej wilgotności powietrza (45-55 proc.) niezbędna jest ciągła praca klimatyzacji.

Urządzeniami, które świetnie sprawdzą się w serwerowniach, są produkty firmy Stulz. Jej urządzenia klimatyzacji precyzyjnej sprawdzą się zarówno w dużych data center, jak i mniejszych serwerowniach. Można je wykorzystywać we wszystkich architekturach chłodzenia. Dodatkowo, w swojej ofercie Stulz ma także agregaty wody lodowej i aparaturę przeznaczoną do kontenerów telekomunikacyjnych. Przy niewielkich pomieszczeniach technicznych, można sięgnąć również po rozwiązania firmy Rotenso. W obu istotne jest to, że zadbają o wszystkie parametry powietrza niezbędne do utrzymania sprzętu we właściwej kondycji. Co za tym idzie – sprawią, że dane przechowywane na nośnikach, będą przez cały czas możliwe do odtworzenia.