Domy składają się z wielu pomieszczeń, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie tu klimatyzacja typu multi-split, czyli taka, w której działa kilka niezależnych od siebie jednostek wewnętrznych, podłączonych do jednej zewnętrznej. Można je ulokować w każdym z pokoi. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od modelu urządzenia regulującego temperaturę, liczba możliwych do podłączenia jednostek wewnętrznych może się różnić. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się ze specyfikacją danego rozwiązania przed jego wyborem. 

Jak dobrać klimatyzację do domu?

Warto pamiętać, że nie tylko liczba pomieszczeń objętych pracą urządzenia chłodniczego ma znaczenie. Przede wszystkim należy dobrać odpowiednią moc klimatyzatora do domu. W tym celu stosuje się wzór matematyczny: mkw x 100 = W. “W” oznacza tu moc chłodniczą, a metry kwadratowe – powierzchnię budynku. Trzeba mieć na uwadze to, że każde dziesięć metrów kwadratowych wymaga wprowadzenia do obliczeń jednego kilowata mocy, co równe jest tysiącowi watów. Oprócz mocy urządzenia ważne są też kwestie takie jak wielkość domu, układ pokoi, izolacja termiczna, ekspozycja na słońce oraz liczba mieszkańców.

Jaki klimatyzator do domu?

Do domu wielopokojowego najlepiej sprawdzi się klimatyzator typu multi-split. Warto zwrócić uwagę na to, że każda jednostka wewnętrzna działa niezależnie od pozostałych. Niesie to ze sobą pewne zalety. Mowa tu nie tylko o odpowiedniej temperaturze, która może się różnić w sypialni, salonie i innych pomieszczeniach, ale też oszczędności energii. Ta ostatnia kwestia wynika z faktu, że nieużywaną, niepotrzebną w tym momencie jednostkę można wyłączyć. Dzięki temu nie generuje dodatkowego zużycia prądu, czyli tym samym – kosztów eksploatacyjnych. Do naszych propozycji możemy zaliczyć klimatyzatory Daikin, na przykład Emura. Ta ceniona powszechnie marka może się pochwalić wieloletnią obecnością na rynku. Klimatyzacja, jaką oferuje, cechuje się m.in. cichą pracą, wieloma trybami działania, programem osuszania powietrza oraz zdalnym sterownikiem, który zapewnia komfortowe użytkowanie. 

Na co zwrócić uwagę?

Niezwykle ważne jest to, by klimatyzacja do domu była odpowiednio dobrana. Wówczas zyskasz pewność nie tylko względem jej efektywności, ale też prawidłowego przygotowania do działania, co znacznie przedłuża żywotność. Montażem klimatyzacji multi-split powinna zająć się osoba doświadczona, podobnie jak jej późniejszym serwisem. Prace konserwacyjne należy wykonywać regularnie. To zagwarantuje Ci wieloletnią zdatność urządzenia do funkcjonowania w prawidłowy sposób. Warto mieć także na uwadze ewentualne możliwości zmniejszające koszty eksploatacyjne. Pamiętaj, że nowoczesna technologia regulująca temperaturę jest dopracowana pod tym względem. Oznacza to, że często jest wyposażona w tryb energooszczędny, do którego używania zachęcamy. Warto dodać, że w przypadku domów o większej powierzchni często stosuje się tzw. „strefowanie”, czyli dzielenie na kilka stref chłodzenia. Każdą z nich obsługuje osobny klimatyzator lub jednostka wewnętrzna urządzenia typu multi-split.

Zobacz również inne artykuły: